Hlavné správy

Poľsko dodáva rakety Patriot na obranu nemeckého vzdušného priestoru

VARŠAVA, Poľsko (AP) – Nemecko poskytlo Poľsku obranné systémy Eurofighter a Patriot na pomoc pri ochrane jeho vzdušného priestoru, uviedla ministerka obrany Christine Lambrechtová v komentároch zverejnených v pondelok pre nemecké noviny.

„Potrebujeme mať lepšiu pozíciu v aliancii z hľadiska protivzdušnej obrany,“ povedal pre Rheinische Post a noviny General-Ansiger, čo sa týka najmä Poľska, Slovenska a pobaltských štátov.

Lambrecht uviedol, že Nemecko už tieto zbrane protivzdušnej obrany na Slovensku má a chce ich predĺžiť do roku 2023 alebo neskôr.

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak uviedol, že je „spokojný“ s tým, že Nemecko získalo ďalšie rakety Patriot a rozmiestni ich v blízkosti hraníc s Ukrajinou.

Počas pondelňajšieho telefonického rozhovoru s nemeckou stranou tweetoval, že navrhne miesto pre raketové posily Patriot. Poľsko už má americké rakety Patriot.

V utorok zahynuli dvaja Poliaci, keď raketa zasiahla sklad obilia v obci Presvodov, 6 kilometrov od hranice s Ukrajinou, ktorá sa v ten deň dostala pod intenzívnu ruskú raketovú paľbu.

Západní predstavitelia tvrdia, že ukrajinská raketa protivzdušnej obrany zlyhala a pristála v Poľsku. NATO, Spojené štáty a Poľsko priznávajú, že Rusko raketu neodpálilo, no zároveň sa domnievajú, že konečnú vinu nesie Rusko, ktoré napadlo Ukrajinu a spustilo útok.

Poskytnutie zbraní Nemecka na obranu Poľska svedčilo o zblížení a dôvere, ktorú si susedia vybudovali, vrátane invázie a brutálnej okupácie Poľska nacistickými nemeckými jednotkami počas druhej svetovej vojny. Nemecké jednotky boli nedávno na poľskom území v rámci cvičenia NATO.

_____

K tejto správe prispel autor Associated Press Keir Molson v Berlíne.

______

Sledujte všetky príbehy AP o vplyve vojny na Ukrajinu

https://apnews.com/hub/russia-ukraine.

READ  Kanaďan Mason McTavish strelil štyri góly pri výhre nad Slovenskom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close