Veda

Vedci objavili „prekvapenie“, ktoré zmenilo chápanie vesmíru

Pohľad späť do najstarších čias vesmíru sa zdá ako niečo, čo by bolo možné len vo vedeckej fantastike, no odborníkom sa podarilo nájsť niečo celkom reálne z ďalekej minulosti.

Niektorí z popredných svetových astronómov objavili niečo „naozaj úžasné“ spred miliárd rokov, čo by mohlo úplne zmeniť naše chápanie vesmíru.

Prišlo to ako výsledok štúdia zistení Near-Infrared Camera (NIRCam) na vesmírnom teleskopu Jamesa Webba agentúry NASA.

Vysoko pokročilá technológia umožňuje odborníkom študovať najskoršie galaxie vo vesmíre a poskytuje vodítka o podmienkach dávno minulých.

Vesmír je približne 13,7 miliardy rokov starý a tím vedcov z Durhamskej univerzity dokázal pozorovať údaje z takzvanej formácie barov, ktorá sa datuje niekoľko miliárd rokov do stvorenia vesmíru – čo je celkom úžasné na pochopenie.

To siaha ďalej ako predchádzajúce poznatky z Hubbleovho vesmírneho teleskopu, ktorý poskytol pohľad na podmienky pred deviatimi miliardami rokov.

Zistenia tímu sú publikované v časopise Mesačné oznámenia Kráľovskej astronomickej spoločnosti,

iStock

Nové zistenia sú dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, pretože ponúkajú ďalší pohľad späť do minulosti ako predtým. V skutočnosti môže povaha zistení znamenať, že naše chápanie raných dní vesmíru môže byť potrebné prehodnotiť.

Súvisí to s tyčovými štruktúrami, pretože prítomnosť týchto viac organizovaných foriem svedčí o organizovanejšom prostredí v porovnaní s chaotickejšou povahou galaxií v ich skoršom období tehotenstva.

Zoe Le Conte je doktorandkou v Centre pre extragalaktickú astronómiu v rámci Katedry fyziky na Durhamskej univerzite, ako aj vedúcou autorkou výskumu.

Le Conte povedal: „Galaxie v ranom vesmíre dozrievajú oveľa rýchlejšie, než sme si mysleli. Je to skutočné prekvapenie, pretože by ste očakávali, že vesmír bude na tejto úrovni veľmi turbulentný so zrážkami medzi galaxiami a množstvom plynu, ktorý ešte nebol premenený na hviezdy.

READ  Kosatka verzus žralok: Solo orca sa živí skvelou bielou

„Avšak vďaka vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba vidíme tieto pruhy oveľa skôr v živote vesmíru, čo znamená, že galaxie boli vo svojej evolúcii v organizovanejšom štádiu, než sa pôvodne predpokladalo.

„To znamená, že musíme upraviť naše názory na raný vývoj galaxií.“

Prihlásiť Se Prihláste sa na odber nášho bezplatného týždenného bulletinu indy100

ako sa pripojiť indy100 bezplatný kanál Whatsapp

Vyjadrite svoj názor v našej spravodajskej demokracii. Kliknutím na ikonu súhlasu v hornej časti stránky pomôžete zvýšiť tento článok v rebríčku indy100

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close