Svet

„Zničia jeho režim“: Sýria sa napriek väzbám s Iránom vyhýba vojne medzi Izraelom a Hamasom

Palestínčania kontrolujú ruiny budov zničených cez noc pri izraelskom bombardovaní v Rafahu v južnom pásme Gazy uprostred prebiehajúceho konfliktu medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. (Mohammed Abed/AFP)

  • Sýria sa vyhýba zapleteniu do vojny medzi Izraelom a Hamasom.
  • Prezident Bašár al-Asad sa snaží nájsť rovnováhu medzi Ruskom a Iránom.
  • Izrael varoval Sýriu, aby sa nezapájala do vojny.

Sýria sa vyhla zapleteniu do vojny v Gaze, uviedli experti, napriek tomu, že iránsky útok na damaský konzulát, z ktorého obviňuje Izrael, hrozil vyvolaním regionálnej krízy.

Vláda sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa snaží dosiahnuť citlivú rovnováhu medzi Ruskom a Iránom, čo ju podporilo počas 13-ročnej občianskej vojny a pomohlo jej získať späť stratené územie.

Sýria je súčasťou takzvanej Osi odporu – koalície proiránskych skupín, ktoré od októbra podnikali útoky na úhlavného nepriateľa islamskej republiky Izrael alebo jeho majetok.

Ale jeho ďalší kľúčový spojenec, Rusko, udržiava diplomatické styky s Izraelom a presadzuje stabilitu pozdĺž Izraelom okupovaných Golanských výšin v južnej Sýrii.

„Izraelčania jasne varovali Asada, že ak bude Sýria použitá proti nim, zničia jeho režim,“ povedal západný diplomat, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, pretože nemal oprávnenie hovoriť s médiami.

Čítať | „Klamali“: Frustrovaný Katar útočí na kritiku sprostredkovania medzi Izraelom a Hamasom

V posledných mesiacoch došlo k sérii útokov na iránske ciele v Sýrii, z ktorých je všeobecne obviňovaný Izrael, ktoré 1. apríla zrovnali so zemou teheránske veľvyslanectvo v Damasku a zabili sedem iránskych revolučných gárd vrátane dvoch generálov.

Tento útok podnietil Irán k prvému priamemu útoku rakiet a bezpilotných lietadiel proti Izraelu v dňoch 13. až 14. apríla, čím sa zvýšilo regionálne napätie.

Útoky podnietili Irán, aby znížil svoju vojenskú stopu na juhu Sýrie, najmä pozdĺž hranice s Golanami, povedal agentúre AFP zdroj blízky Hizballáhu a vojnový monitor.

READ  Na blížiaci sa deň Longtaitou sa v Číne konali rôzne oslavy

Andrew Tabler z Washingtonského inštitútu povedal:

Rusko a Spojené arabské emiráty vyzvali (Asada), aby zostal mimo konfliktu.

V roku 2023 sa Sýria obrátila na arabský svet a hľadala lepšie vzťahy s bohatými štátmi Perzského zálivu v nádeji, že by mohli pomôcť s finančnou reštrukturalizáciou – v situácii, keď by západné sankcie mohli blokovať investície.

V roku 2018 Spojené arabské emiráty obnovili vzťahy so Sýriou a vedú obvinenia z opätovného zjednotenia Damasku.

Zdá sa, že Sýria poslúchla výzvu Ruska a Spojených arabských emirátov a jej hranica s Golanskými výšinami zostala relatívne tichá napriek niektorým útokom bojovníkov spojencov Hizballáhu.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva tvrdí, že od začiatku vojny v Gaze bolo zo Sýrie vypálených iba 26 rakiet zameraných na Golany, ktoré Izrael dobyl zo Sýrie v roku 1967 a anektoval v roku 1981.

Ohnivá guľa exploduje počas izraelského bombardovania Ra

Ohnivá guľa explodovala počas izraelského bombardovania Rafahu v južnom pásme Gazy uprostred prebiehajúcich bojov medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. (Khatib/AFP povedal)

Väčšina z nich pristála na otvorených priestranstvách, „čo vo Washingtone a inde čítajú ako akýsi signál, že sýrsky prezident Bašár al-Asad chce zostať mimo konfliktu v Gaze,“ povedal Tabler.

„Asad dúfa, že Arabi a Západ budú kompenzovať jeho kontrolu a Rusi ho tlačia na túto cestu,“ povedal.

Začiatkom tohto mesiaca ruské ministerstvo obrany uviedlo, že v sýrskom regióne Golany zriadilo ďalšiu pozíciu na „monitorovanie prímeria a podporu jeho rozširovania“.

Zatiaľ čo masívne demonštrácie na podporu Palestínčanov v Gaze sa konali v niekoľkých arabských metropolách, Damask videl len niekoľko propalestínskych zhromaždení, uviedli svedkovia.

Sýria má zložitý vzťah s palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorého útok na južný Izrael zo 7. októbra rozpútal vojnu.

Milície, ktoré sú dlhodobo spojené s Damaskom, sa zmierili v roku 2022 po desaťročí potláčania masových sunnitských protestov, ktoré podnietili občiansku vojnu v Sýrii.

Hamas pochádza z rovnakého myšlienkového smeru ako Moslimské bratstvo, sunnitská islamistická skupina so sídlom v Egypte, ktorú Sýria považuje za teroristov.

„Režim nenávidí Hamas a nechce podporovať Moslimské bratstvo, ktorého víťazstvo môže len posilniť ich priateľov v Sýrii,“ povedal diplomat.

Hamas minulý rok oznámil, že otvára novú stranu so sýrskou vládou, ale Asad mal pocit, že je ešte „príliš skoro“ hovoriť o návrate k normálu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close