Svet

Erdogan označil americké sankcie za „otvorený útok“ na suverenitu Turecka

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu označil americké sankcie proti Ankare uvalené na nákup ruského protilietadlového systému S-400 za „otvorený útok“ na suverenitu člena Severoatlantickej aliancie (NATO). Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Po mesiacoch varovaní pred potrestaním Turecka za nákup systému S-400 tak USA urobili v pondelok 14. decembra. Uložili sankcie podľa zákona z roku 2017 známeho ako CAATSA, ktorý má obmedziť vojenský vplyv Ruska a potrestať ho za jeho akcie v zahraničí.

Sankcie sú s obavami menej zhovievavé, ako sa očakávalo, ale Erdogan poznamenal, že nikdy neboli použité proti spojeneckému členskému štátu NATO.

„Na našu krajinu, ktorá je členom NATO, sú uvalené sankcie. Čo je to za spojenectvo?“ Spýtal sa Erdogan v televíznom prejave.

„Toto rozhodnutie je otvoreným útokom na našu zvrchovanosť,“ dodal.

Washington potrestal Ankaru už v júli, keď ju vylúčil z vývoja „neviditeľnej“ stíhačky F-35 a z súvisiaceho výcvikového programu.

Sankcie uvalené tento týždeň sa týkajú napríklad Tureckej štátnej agentúry pre vojenské dodávky (SSB), s ktorou budú mať americké spoločnosti zákaz obchodovať, zatiaľ čo jej šéf Ismail Demir nesmie získavať americké víza. Demir a ďalší traja vedúci predstavitelia SSB majú takisto zakázané cestovať do USA alebo vlastniť majetok tam.

Americké ministerstvo zahraničia vysvetlilo, že sankcie „nie sú určené na oslabenie vojenských schopností Turecka alebo na boj proti pripravenosti … ale majú skôr prinútiť Rusko, aby zaplatilo daň za svoje škodlivé kroky v celej rade záležitostí“.

Vo svojich prvých verejných prejavoch však Erdogan označil tieto sankcie za „neférové“. Ich odsúdenie v pondelok odsúdilo Rusko.

Systém protiraketovej obrany S-400 je zároveň nekompatibilný s vojenským vybavením NATO a predstavuje potenciálnu hrozbu pre bezpečnosť Aliancie, ako už dlho zdôrazňovali príslušní predstavitelia USA.

READ  CORONAVÍRUS Nemecko doplní na zoznam rizikových oblastí celé Slovensko

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close