Svet

Rusko a Ukrajina sa navzájom zameriavajú na energetický sektor | Rusko-ukrajinské vojnové správy

Moskva obnovila údery na ukrajinské energetické zariadenia, čím vyvolala odvetné útoky na rafinérie zo strany Kyjeva.

Rusko a Ukrajina cez noc obnovili útoky na energetickú infraštruktúru, poškodili elektrárne a zapálili požiare, uviedli predstavitelia bojujúcich krajín.

Ukrajinská armáda vo svojej pravidelnej sobotňajšej aktualizácii situácie uviedla, že Rusko spustilo „masívny raketový útok“ na Ukrajinu. Minister energetiky German Kaluščenko vo svojom príspevku na Facebooku uviedol, že „nepriateľ“ opäť zaútočil na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

„Zasiahnuté boli najmä zariadenia v Dnepropetrovskej, Ivano-Frankivskej a Ľvovskej oblasti. Poškodené boli zariadenia,“ povedal.

Elektrárenský operátor DTEK uviedol, že zariadenia v štyroch tepelných elektrárňach boli počas nočných štrajkov „vážne poškodené“.

Štátny prevádzkovateľ elektriny Ukrenergo uviedol, že ako preventívne opatrenie prerušil svoje hlavné nadzemné elektrické vedenie na západe krajiny.

Pracovníci záchrannej služby pracujú na hasení požiaru v Ivano-Frankivskej oblasti na Ukrajine [Handout/State Emergency Service of Ukraine via AP]

Žiadame všetkých spotrebiteľov, aby využívali elektrickú energiu šetrne. „Od priemyslu sa žiada, aby zvýšil dovoz elektriny a využíval alternatívne zdroje energie,“ povedal Ukrenergo.

Ukrajina oznámila, že 21 z 34 bezpilotných lietadiel bolo zostrelených pri najnovšom ruskom nálete.

V posledných mesiacoch Moskva spustila niektoré zo svojich najvýznamnejších štrajkov na ukrajinské energetické zariadenia, čím vyradila významnú časť výroby a vyvolala výpadky prúdu.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu uviedlo, že jeho sily vykonali za posledný týždeň 35 úderov proti ukrajinským energetickým zariadeniam, obranným továrňam, železničnej infraštruktúre, protivzdušnej obrane a zásobám munície.

Štrajky, ktoré trvali od 20. do 27. apríla, boli „reakciou na snahy kyjevského režimu poškodiť ruské energetické a priemyselné zariadenia“, uvádza sa vo vyhlásení.

Kyjev tvrdí, že Moskva zintenzívňuje svoje útoky pred celonárodnými oslavami 9. mája, ktoré označujú víťazstvo Ruska v druhej svetovej vojne a keďže Ukrajina čaká na príchod toľko očakávaných amerických zbraní.

READ  Vláda 19: Namíbia by mohla do októbra zničiť ďalších 330 000 úrovní vakcín

Ukrajina sa zameriava na ruské ropné rafinérie

Medzitým, v sobotu ráno, Ukrajina zaútočila na ropné rafinérie Ilski a Slavjansk v ruskom Krasnodarskom regióne bezpilotnými lietadlami, čo spôsobilo požiare v zariadeniach, uviedol ukrajinský spravodajský zdroj pre agentúru Reuters.

Útok vykonala bezpečnostná služba SBU, uviedol nemenovaný zdroj s tým, že bezpilotné lietadlá sa v noci nadnes zamerali aj na vojenské letisko v Chuščovsku v rovnakom regióne.

„SBU sa účinne zameriava na vojenské a infraštruktúrne zariadenia za nepriateľskými líniami,“ uviedol zdroj.

John Holman z Al-Džazíry, ktorý informoval z Kyjeva, uviedol, že ukrajinské spoločnosti vyvíjajú bezpilotné lietadlá s dlhým doletom, ktoré by mohli ísť do Ruska a zamerať sa na rafinérie.

„Táto stratégia sa deje v posledných týždňoch,“ povedal.

Kyjevskí predstavitelia uviedli, že považujú ruské ropné rafinérie za legitímne ciele, a to aj napriek výzvam západných spojencov na zastavenie útokov, aby sa predišlo odvete zo strany Ruska a prudkému nárastu globálnych cien ropy.

Miestne úrady v Rusku uviedli, že ropná rafinéria v Krasnodarskom regióne po útoku zastavila prevádzku.

Roman Siniakovskij, vedúci ruského administratívneho obvodu Slavjansk, v telegrame uviedol, že bolo vykonaných deväť útokov na skladovú nádrž a filtračnú kolónu, ktorá je kľúčovým zariadením v prevádzke rafinérie.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v sobotu zopakoval, že v súčasnosti neexistuje základ pre mierové rozhovory vzhľadom na formálne odmietnutie Kyjeva viesť rozhovory s Moskvou.

V roku 2022 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét, ktorý oficiálne vyhlásil vyhliadky na ukrajinské rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za „nemožné“, pričom otvoril dvere rozhovorom s tým, čo nazval „iným prezidentom Ruska“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close