Hlavné správy

Minister Gorkhov: Slovensko bude naďalej podporovať podporu pH v EÚ na ceste k integrácii do EÚ

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korkak dnes v Sarajeve uviedol, že Slovensko bude naďalej podporovať Bosnu a Hercegovinu a západný Balkán na ceste k integrácii do Európskej únie (EÚ).

„Aj keď je to vaše želanie a záujem, je to naše želanie, záujem EÚ, aby sa Bosna a Hercegovina pripojila k rodine európskych krajín,“ uviedol minister Gorkov po stretnutí s ministrom zahraničných vecí BH Fischerom Durkovičom.

Načrtol, že na tejto ceste musia byť splnené všetky potrebné podmienky a že „okolo nich nie sú žiadne skratky ani pruhy“.

V tejto súvislosti poznamenal 14 kľúčových priorít z pohľadu Európskej komisie a vyzval na silné a účinné zapojenie do reformného procesu, ktorý je podľa jeho slov v záujme bezpečnosti, blahobytu a prosperity občanov BH.

Minister Gorkhov pripomenul, že Slovensko sa dlhodobo podieľa na podpore stability v regióne ako podmienky stability Európy, a oznámil, že jeho krajina posilní úlohu svojich vlastných síl v rámci EUFOR, konkrétne operácie Aldia.

Minister privítal hostí a uviedol, že Durgovič je oficiálnym ministrom, ktorý rozumie Bosne a Hercegovine a západnému Balkánu.

„Otvorene sme diskutovali o niekoľkých otázkach, ktoré sú dôležité a zaujímajú obe naše krajiny,“ uviedol Durkovich a dodal, že bilaterálna spolupráca bola veľmi úspešná a neexistovali otvorené otázky, čo bol dobrý základ pre rozvoj komplexnejšej spolupráce.

Zdôraznil potrebu pracovať na zintenzívnení spolupráce vrátane zlepšenia investičného potenciálu týchto dvoch krajín bez ohľadu na súčasnú situáciu vyvolanú epidémiou Govt-19.

Zároveň Durgovič poďakoval Slovenskej republike za pomoc Bosne a Hercegovine v rôznych oblastiach.

Prednášajúci si vymenili názory na niekoľko otázok, vrátane 14 priorít a otázky migrácie z pohľadu Európskej komisie na euroatlantickú cestu PH a „reformného plánu“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close