Hlavné správy

Slovensko na odškodnenie obetí nútenej antikoncepcie – EURACTIV.com

Slovenská ministerka spravodlivosti Maria Kolková reagovala na list európskych komisárov pre ľudské práva Dunje Mizadoviča, že slovenská vláda prijíma vážne rozhodnutie o odškodnení žien, ktoré boli v minulosti podrobené nútenej antikoncepcii.

V tom liste Vydané v pondelok, Mizadovič odvolal predsedu vlády Edwarda Heckera Tŕň Slovensko musí vyvinúť mechanizmus na zabezpečenie domáceho a efektívneho prístupu k odškodňovaniu obetí nútenej antikoncepcie žien.

Aj keď rómske ženy nie sú obeťami nútenej antikoncepcie, sú obzvlášť zraniteľné voči takýmto praktikám, ktoré sú jednoznačne motivované diskriminačnými postojmi k týmto menšinám, zdôraznil Mizadovič. Poukázal na to, že tento právny nedostatok, ktorý sa dlhodobo nerieši, je potrebné čo najskôr napraviť.

Súčasné mechanizmy vo forme občianskych sporov podľa neho neposkytujú najlepšie mechanizmy na riešenie tohto hrubého porušovania ľudských práv v dôsledku mnohých prekážok, ktorým čelia obete.

Pripomenul, že v postkomunistických praktikách v 90. rokoch a po roku 2000, počas komunizmu, tieto praktiky nepodliehali úplnému a informovanému súhlasu obetí alebo úplnému a informovanému súhlasu obetí týchto praktík. Tento súd odsúdil aj Európsky súd pre ľudské práva.

Podobný list poslal český Senát aj komisár Mizadovič. Vo svojej oficiálnej reakcii na komisára Kolková uviedla, že vládny kabinet pristupuje k otázke zodpovedne a má záujem uspokojiť obete týchto praktík.

„Rád by som vás informoval, že v súčasnosti zvažujeme možnosť zmien v spolupráci s príslušnými ministerstvami, najmä s ministerstvom zdravotníctva a financií a s podporou predsedu vlády,“ napísala Kolková v odpovedi s tým, že Slovensko študoval aplikácie súvisiace s povinnou antikoncepciou, ktoré trvali do roku 2004.

READ  Povolenie zamietnuté na vstup do Poľska, na Slovensko, požadovať indické občianstvo

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close