Hlavné správy

Médiá tvrdia, že Slovensko poskytuje ochranu mužovi obvinenému z účasti na kampani za proruský vplyv

BRAKE – Slovensko udelilo dočasnú ochranu ukrajinskému a izraelskému občanovi na základe českých sankcií za údajné vedenie kampane proruského vplyvu prostredníctvom spravodajského webu, informovali české médiá.

Český denník Deník N citoval dva nemenované zdroje, podľa ktorých slovenské ministerstvo vnútra udelilo Artemovi Markevskému štatút dočasnej ochrany.

Marchevskij bol pridaný na český sankčný zoznam v marci po tom, čo česká rozviedka uviedla, že prevádzkuje webovú stránku Hlas Európy registrovanú v Českej republike. Bragg uviedol, že web používal na šírenie protiukrajinskej propagandy a dezinformácií podľa pokynov proruského ukrajinského politika Viktora Medvečuka.

Agentúra Reuters nemohla bezprostredne potvrdiť Tennikovo vyhlásenie ani stanovisko Marchevského. Marchewského nebolo možné zastihnúť, aby sa vyjadril.

Slovenské ministerstvo vnútra vo vyhlásení uviedlo, že prípad rieši spolu so spravodajskými službami, ale odmietlo sa k tomu bližšie vyjadrovať. Dodal, že ďalšie podrobnosti budú poskytnuté po ukončení vyšetrovania.

Deník N vo svojom vyhlásení zverejnenom v utorok večer uviedol, že po tom, čo Praha uvalila na Marchevského sankcie, navštívil Slovensko, kde bola nová vláda na čele s premiérom Robertom Ficom vrúcnejšia ako jej predchodkyňa a prerušila štátnu vojenskú podporu. Na Ukrajinu.

Po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 dostal Marchevskij v Českej republike dočasnú ochranu v rámci úsilia EÚ pomôcť ľuďom utekajúcim pred konfliktom.

České úrady očakávali, že tento status stratí 60 dní po tom, čo bol zaradený na sankčný zoznam, čím stratí svoj pobyt v EÚ.

Figov postoj k Rusku vyvolal znepokojenie medzi niektorými slovenskými spojencami v EÚ, najmä v strednej Európe, kde Česká republika a Poľsko boli počas vojny zarytými zástancami Ukrajiny. Reuters

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close