Hlavné správy

Rozostavaná vyhliadková veža nad mestom Levona ponúka výhľad na viac ako polovicu Slovenska

Rozhľadňa poskytuje viac ako polovičný výhľad na Slovensko

Stavenisko nad mestom Levona bude pokračovať počas celého roka

Lovona, mestečko v brinovskom regióne východného Slovenska, má historické centrum so zachovalými renesančnými budovami vrátane gotického kostola s najvyšším dreveným oltárom na svete, vytesaným miestnym majstrom. O pár rokov budú môcť obyvatelia a hostia Levony vidieť celé toto dedičstvo na prvý pohľad, z vtáčej perspektívy, a to vďaka vyhliadkovej veži, ktorá je teraz vo výstavbe nad mestom.

Stavebné výzvy

Združenie cestovného ruchu Levona plánuje postaviť šesťposchodovú vyhliadkovú vežu na vrchole neďalekého štítu Javorina, ktorá bude dosahovať výšku 35 metrov. Investícia predstavuje 165 000 EUR.

Stavba predstavuje veľa výziev, pretože veľká nadmorská výška (1 225 metrov nad morom) neposkytuje ľahký prístup. „Keď ju však dokončíme, bude to jedna z najkrajších rozhľadní nielen na Slovensku.“ Za touto myšlienkou stál Ernest Rusnak, zákonodarca združenia Korzár Regionálne noviny.

Majetok mesta

Stavenisko sa nachádza v Javorine – Maruline, ktorá je majetkom mesta. Bolo udelené povolenie Levonskému turistickému združeniu používať mestské pozemky za kódovú cenu na 20 rokov, potom sa budova stane majetkom Levony.

Projekt je rozdelený do niekoľkých fáz. Stavebné práce pridelené miestnej spoločnosti Botton Bumpy Speak sa začali koncom minulého októbra. Tesne pred Vianocami bolo dokončené prízemie veže zo železobetónu. Zvyšok konštrukcie bude mať kovové točité schodisko a drevo.

Rusnek dúfa, že tento rok postavia ďalšie dve lokality vo výške päť metrov. Vo výške 12,8 metra už má štruktúra dobrý výhľad.

Pre prvú fázu projektu združenie vytvorilo partnerstvo Interrek V.A. Poľsko-Slovensko získalo v rokoch 2014 – 2020 grant vo výške 53 53 000. Ďalšie zdroje financovania sú vo fáze schvaľovania, Rusnek však chce podať žiadosť o zhromaždenie verejných darov, aby mohli stavebné práce pokračovať bez prerušenia.

READ  Slovensko hľadá nové plány na financovanie záchrany po evakuácii nemocnice - EURACTIV.com

Slovensko v skratke

Po dokončení Rusnek hovorí, že vežu na južnom vrchole Javoriny zvanú Marulina sa oplatí vidieť nielen v Lovone a okolí, ale aj na polovici Slovenska.

„Na západe sa scéna otvára rozľahlosťou Vega Fatra, s dobrým párom ďalekohľadov môžete vidieť lanovku v Soboku. Na juhu môžete vidieť Volovské pohorie a dolné Tatry. Na severe tam sú hory v Poľsku a na východe za hranicami Karpát nájdete Polonini. “ múz Rusnák. Hovorí, že projekt bol inšpirovaný ďalšími rozhľadňami, ktoré videl v Európe – „Asi tristo z nich.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close