IIHF – Propagácia Dánska

Holanďania dali zo seba všetko, no napokon v boji o postup po prvý raz zaostali o gól. Tak ako to bolo, víťazstvo Dánska z predchádzajúceho dňa ich dostalo späť do najvyššej súťaže, kde budú hrať v rokoch 2021 aj 2022.

Rakúsko 2-Slovensko 1
Rakúsko vyhralo 2:1 so skóre 46:15. Brankárka Selma Lukinová sa opäť ukázala ako najlepšia hráčka Rakúska, ktorá zastavila 45 zo 46 striel v nájazde 17:2 v prospech Slovenska, no tímy odchádzali do šatní za bezgólového stavu.

Annika Fazokas otvorila skóre na 14:40 po kvalitnom pohybe puku v útočnom pásme. Nakoniec jej dlhý úder prešiel cez premávku a porazil Andreu Ricianovú na 1:0. Rakúšanky v úvode tretiny zdvojnásobili svoj náskok tretím gólom Tamary Kraschnerovej.

Jej ľahkú strelu zastavila Ricianová, no Krashnerová sledovala hru k sieti a vrhla sa na odrazenú loptu. Nikola Rumanová prerušila Lakinovu snahu o shutout neskorým gólom. Chybu využila obrankyňa Lisa Schroeflin, ktorá spadla na svoju modrú čiaru, keď sa snažila ovládnuť puk. Rumanová išla sama a prekonala Luckina strelou, no Slovenka tesne minula.

Slovensko nakoniec skončilo 0:5 bez víťazstva a budúci rok by sa presunulo do divízie IB. Čo sa týka Rakúska, ich výhra im dáva bilanciu 3:2, no nepostúpia. Namiesto toho sa vrátia do IA v roku 2024.

Dánsko 4 – Nórsko 1
Dánsko urobilo, čo bolo v jeho silách, porazilo Nórsko 4:1 a postúpilo do trojzápasového súboja s Holandskom a Rakúskom v tabuľke bodov. Mini-poradie teraz favorizuje Dánov, ale Holandsko sa môže vo finále zapísať do histórie, ak prelomí nerozhodný výsledok a obsadí jediné druhé miesto, čo by bolo dobrým znamením pre postup.

Kapitánka Josephine Jacobsenová otvorila skóre Dánov na 3:10 po tom, čo Marthe Brunvoldová stratila puk pred svojou sieťou. Nasledovala šarvátka a Jakobsen sa vrhol na uvoľnený puk na najdôležitejší prvý gól. Veterán Silk Klutt zvýšil na 2:0 v polovici úvodnej tretiny po záplave Jakobsonových hier. Po prehratej presilovke v útočnom pásme pokračovala rozohrávkou za bránkou Nórska a chytila ​​Julie Oksbjergovú. Vpredu našla Silka Kluttovú a vypálila perfektnú prihrávku a Klutt urobila svoju úlohu tým, že rozohrala rýchlu strelu, ktorá prekonala Linnea Holderud Olsenovú.

READ  Albert Rusnok vyzval Slovensko prvýkrát od Euro 2020

Nórsku sa to podarilo na začiatku druhého, keď Milli Sram strelila svoj najlepší piaty gól na turnaji. Zobrala prihrávku od Avy Maltheovej na strednom ľade a prekonala Emma-Sophie Nordstromovú strelou z diaľky, pričom ako clonu použila Amalie Anderssonovú. Akékoľvek nádeje na comeback však zmarila Lily Fries-Hansen na začiatku tretiny. Jeho gól v presilovej hre bol z diaľky na 3:1.

Nóri sa snažili neskoro stiahnuť brankára, no Maria Peters pridala gól do prázdnej brány. Nórsko sa po piatom mieste vracia domov a bude späť v IA, zatiaľ čo Dáni oslavujú svoje víťazstvo a idú do televízie sledovať zápas Holandsko – Čína, aby videli, aký bude ich osud.

Čína 2 – Holandsko 1
Blízko, ale nie. Holandsko sa prvýkrát pokúsilo kvalifikovať na najvyššiu úroveň WW, ale po prehre 2:1 s Čínou skončilo o gól za svojim snom. Na to, aby si zabezpečili druhé miesto, potrebovali zápas prejsť iba do predĺženia, no namiesto toho skončili v trojzápase s Dánskom a Rakúskom, výsledkom čoho je Dánsko druhé postupové miesto (spolu s Čínou).

Čína strelila jediný gól úvodnej tretiny jemnou prihrávkou Chin Fang. Keď korčuľovala za holandskú bránku, trafila bekhendovú prihrávku pred seba, kde mala Mingui Kang odkrytú sieť.

Holandsko vyrovnalo stav zápasu v druhom polčase pri svojej prvej presilovej hre. Yingying Guan dostal trest za podrazenie a o jedenásť sekúnd neskôr bol puk v sieti. Chen predčasne vyrazil na strelu Pikea van Nessa vpredu, ale puk padol presne k Aimee Seppenvoldovej, ktorá sa nemýlila.

Holanďania mali veľkú šancu ísť dopredu v tretej presilovej hre, ale Číňanka PK bola na mieste a hostia sa čoskoro ujali vedenia 2:1. Mulan Kongová (Cas Bettinol) vystrelila nízku strelu tesne vedľa, ktorá unikla Elaine Gabrielovej a Holanďania boli späť na vrchole a potrebovali gól, aby si zabezpečili postup.

READ  Slovensko má obrovský potenciál na globálne otepľovanie, hovoria odborníci – EURACTIV.com

Tento gól nikdy nepadol a Čína dokončila turnaj s perfektným výsledkom 5:0, čím Holanďanov udržala v IA minimálne ďalší rok.

Dnešné tri hviezdičky
*Selma Luckin (AUT, ďalšia vzrušujúca hra)
**Josephine Jacobsen (DEN, gól, kľúčová asistencia v 1. tretine)
***Mulan Kong (CHN, víťaz hry udržuje Čínu perfektnú)

Ďalšie: Najvyššia úroveň majstrovstiev sveta žien sa bude konať budúcu jar v Utica v New Yorku. Skupina A: USA, Kanada, Česko, Švajčiarsko, Fínsko. B-skupina: Švédsko, Japonsko, Nemecko, Čína, Dánsko.

Dátumy a miesta konania WW-IA ešte nie sú známe. Tímy: Francúzsko, Maďarsko, Rakúsko, Holandsko, Nórsko, Kórea.

WW-IB sa bude konať v lotyšskej Rige od 31. marca do 6. apríla 2024. Tímy: Slovensko, Poľsko, Taliansko, Slovinsko, Veľká Británia, Lotyšsko.