IIHF – Propagácia Dánska

Holanďania dali zo seba všetko, no napokon v boji o postup po prvý raz zaostali o gól. Tak ako to bolo, víťazstvo Dánska z predchádzajúceho dňa ich dostalo späť do najvyššej súťaže, kde budú hrať v rokoch 2021 aj 2022.

Rakúsko 2-Slovensko 1
Rakúsko vyhralo 2:1 so skóre 46:15. Brankárka Selma Lukinová sa opäť ukázala ako najlepšia hráčka Rakúska, ktorá zastavila 45 zo 46 striel v nájazde 17:2 v prospech Slovenska, no tímy odchádzali do šatní za bezgólového stavu.

Annika Fazokas otvorila skóre na 14:40 po kvalitnom pohybe puku v útočnom pásme. Nakoniec jej dlhý úder prešiel cez premávku a porazil Andreu Ricianovú na 1:0. Rakúšanky v úvode tretiny zdvojnásobili svoj náskok tretím gólom Tamary Kraschnerovej.

Jej ľahkú strelu zastavila Ricianová, no Krashnerová sledovala hru k sieti a vrhla sa na odrazenú loptu. Nikola Rumanová prerušila Lakinovu snahu o shutout neskorým gólom. Chybu využila obrankyňa Lisa Schroeflin, ktorá spadla na svoju modrú čiaru, keď sa snažila ovládnuť puk. Rumanová išla sama a prekonala Luckina strelou, no Slovenka tesne minula.

Slovensko nakoniec skončilo 0:5 bez víťazstva a budúci rok by sa presunulo do divízie IB. Čo sa týka Rakúska, ich výhra im dáva bilanciu 3:2, no nepostúpia. Namiesto toho sa vrátia do IA v roku 2024.

Dánsko 4 – Nórsko 1
Dánsko urobilo, čo bolo v jeho silách, porazilo Nórsko 4:1 a postúpilo do trojzápasového súboja s Holandskom a Rakúskom v tabuľke bodov. Mini-poradie teraz favorizuje Dánov, ale Holandsko sa môže vo finále zapísať do histórie, ak prelomí nerozhodný výsledok a obsadí jediné druhé miesto, čo by bolo dobrým znamením pre postup.

Kapitánka Josephine Jacobsenová otvorila skóre Dánov na 3:10 po tom, čo Marthe Brunvoldová stratila puk pred svojou sieťou. Nasledovala šarvátka a Jakobsen sa vrhol na uvoľnený puk na najdôležitejší prvý gól. Veterán Silk Klutt zvýšil na 2:0 v polovici úvodnej tretiny po záplave Jakobsonových hier. Po prehratej presilovke v útočnom pásme pokračovala rozohrávkou za bránkou Nórska a chytila ​​Julie Oksbjergovú. Vpredu našla Silka Kluttovú a vypálila perfektnú prihrávku a Klutt urobila svoju úlohu tým, že rozohrala rýchlu strelu, ktorá prekonala Linnea Holderud Olsenovú.

READ  Taiwan Bratislava Slovensko Vilnius Ministerstvo zahraničia Čína odvoláva litovského veľvyslanca v Pekingu

Nórsku sa to podarilo na začiatku druhého, keď Milli Sram strelila svoj najlepší piaty gól na turnaji. Zobrala prihrávku od Avy Maltheovej na strednom ľade a prekonala Emma-Sophie Nordstromovú strelou z diaľky, pričom ako clonu použila Amalie Anderssonovú. Akékoľvek nádeje na comeback však zmarila Lily Fries-Hansen na začiatku tretiny. Jeho gól v presilovej hre bol z diaľky na 3:1.

Nóri sa snažili neskoro stiahnuť brankára, no Maria Peters pridala gól do prázdnej brány. Nórsko sa po piatom mieste vracia domov a bude späť v IA, zatiaľ čo Dáni oslavujú svoje víťazstvo a idú do televízie sledovať zápas Holandsko – Čína, aby videli, aký bude ich osud.

Čína 2 – Holandsko 1
Blízko, ale nie. Holandsko sa prvýkrát pokúsilo kvalifikovať na najvyššiu úroveň WW, ale po prehre 2:1 s Čínou skončilo o gól za svojim snom. Na to, aby si zabezpečili druhé miesto, potrebovali zápas prejsť iba do predĺženia, no namiesto toho skončili v trojzápase s Dánskom a Rakúskom, výsledkom čoho je Dánsko druhé postupové miesto (spolu s Čínou).

Čína strelila jediný gól úvodnej tretiny jemnou prihrávkou Chin Fang. Keď korčuľovala za holandskú bránku, trafila bekhendovú prihrávku pred seba, kde mala Mingui Kang odkrytú sieť.

Holandsko vyrovnalo stav zápasu v druhom polčase pri svojej prvej presilovej hre. Yingying Guan dostal trest za podrazenie a o jedenásť sekúnd neskôr bol puk v sieti. Chen predčasne vyrazil na strelu Pikea van Nessa vpredu, ale puk padol presne k Aimee Seppenvoldovej, ktorá sa nemýlila.

Holanďania mali veľkú šancu ísť dopredu v tretej presilovej hre, ale Číňanka PK bola na mieste a hostia sa čoskoro ujali vedenia 2:1. Mulan Kongová (Cas Bettinol) vystrelila nízku strelu tesne vedľa, ktorá unikla Elaine Gabrielovej a Holanďania boli späť na vrchole a potrebovali gól, aby si zabezpečili postup.

READ  Slovensko od dnešného dňa zavádza nové pravidlá vstupu

Tento gól nikdy nepadol a Čína dokončila turnaj s perfektným výsledkom 5:0, čím Holanďanov udržala v IA minimálne ďalší rok.

Dnešné tri hviezdičky
*Selma Luckin (AUT, ďalšia vzrušujúca hra)
**Josephine Jacobsen (DEN, gól, kľúčová asistencia v 1. tretine)
***Mulan Kong (CHN, víťaz hry udržuje Čínu perfektnú)

Ďalšie: Najvyššia úroveň majstrovstiev sveta žien sa bude konať budúcu jar v Utica v New Yorku. Skupina A: USA, Kanada, Česko, Švajčiarsko, Fínsko. B-skupina: Švédsko, Japonsko, Nemecko, Čína, Dánsko.

Dátumy a miesta konania WW-IA ešte nie sú známe. Tímy: Francúzsko, Maďarsko, Rakúsko, Holandsko, Nórsko, Kórea.

WW-IB sa bude konať v lotyšskej Rige od 31. marca do 6. apríla 2024. Tímy: Slovensko, Poľsko, Taliansko, Slovinsko, Veľká Británia, Lotyšsko.