Hlavné správy

Slovensko ruší odbor, ktorý má na starosti kauzu Kuciak; Právnici rezignujú

Daniel Mikuláš a Matúš Harkabus dúfali, že dostanú za mreže kontroverzného slovenského podnikateľa Mariana Kočnera za to, že si objednal vraždu 27-ročnej novinárky a jej snúbenca nájomným vrahom.

Vraždy vtedy otriasli krajinou, vyvolali masové protesty a prinútili premiéra Roberta Fica odstúpiť.

Zdĺhavé vyšetrovanie viedlo k niekoľkým zatknutiam vrátane Kosinara, ktorého vyšetroval Guciak. Po dvoch pojednávaniach súd zistil, že Kornerov komplic si na vyvedenie Kusiaka najal vrahov, vrátane advokáta a dvoch advokátov vrátane Maroza Žilinku, ktorý v tom čase pracoval na špeciálnej prokuratúre a teraz pracuje. Verejný prokurátor. Kuciakov snúbenec je vedľajšia škoda.

Mnohých ďalších poslali za mreže za objednanie, zaplatenie či vykonanie vraždy, nie však Kosinara. Prokuratúra podala verdikt na Najvyšší súd.

Prípad otvoril Pandorinu skrinku odhaľujúcu skorumpovaný súdny a politický systém na Slovensku.

Figo sa však vrátil k moci a po tom, čo jeho strana vyhrala voľby na konci septembra minulého roka, prevzal na štvrté funkčné obdobie premiéra.

Jeho vláda v marci rozpustila špeciálnu prokuratúru, ktorá riešila prípad Guciaka.

Právnik a poradca prezidenta SR pre právo a spravodlivosť Peter Kubina, ktorý zastupuje rodinu zavraždeného Jána Kuciaka, uviedol, že zrušenie rezortu a presun oboch prokurátorov boli „aktom pomsty a zároveň jedným. opatrení zameraných na zabezpečenie beztrestnosti a mieru pre „našich ľudí“.

Nemyslí si však, že tieto dva kroky skomplikujú Kuciakovo odvolanie, pretože „všetky argumenty a dôkazy sú teraz na stole odvolacieho súdu a ten musí rozhodnúť“.

„Ktokoľvek to dostane, musí urobiť podrobnú analýzu a prečítať si súbor. Trvá to veľmi, veľmi dlho.“ Harkabus V decembri 2023, keď Ficova vláda začala proces rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry, povedal, že prípad postúpi inému prokurátorovi. „Nebojím sa, že človek, ktorý chce torpédovať obžalobu alebo niečo podobné, to dostane. Nemyslím si to. Ale myslím si, že sa určite môžeme dostať do situácie, keď je málo času,“ povedal. .

Od dvoch prokurátorov pracujúcich na Kuciakovom prípade (ktorý bol zapojený aj do procesu úkladnej úkladnej vraždy iných prokurátorov vrátane súčasného prokurátora Maroza Žilinku), ako aj od prokurátora pre úkladnú vraždu oboch prokurátorov sa očakávalo, že budú Kosinára stíhať. Ale boli prevezení do Bratislavy, 200 kilometrov od ich bydliska, aby pracovali na prokuratúre v prípadoch nesúvisiacich s trestným právom. Namiesto toho obaja rezignovali.

„K vášmu prípadu som pristupoval ako k obeti v rámci prípravy na vašu plánovanú vraždu podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia po celý čas, keď som sa na tom aktívne podieľal…takže pravda o objednávateľovi vraždy vyjde najavo,“ pripomenul Harkabus. Zilinga vo svojej demisii.

Žilinga ale obvinil aj z toho, že na to ani na uzavretie kauzy Kusiak nevytvoril podmienky.

„Možno o tom sám nevieš, lebo okolie sa ti to bojí povedať, ale osobná atmosféra a to, čomu hovoríme „organizačná kultúra“, keď pracuješ v advokátskej kancelárii, je môj – a nielen môj názor. Porovnajte to s atmosférou v komunistickom Československu po sovietskej okupácii v roku 1968, ako dosvedčia tí, čo si pamätajú 70. roky, normalizácia nemôže byť synonymom atmosféry,“ napísal Harkabus. Tlačte na ľudí, aby mlčali a akýmkoľvek spôsobom trestali tých, ktorí vybočujú z radu.

Zatiaľ nie je známe, kto nahradí Matúša Harkabusa a Daniela Mikuláša, ktorí budú naďalej dohliadať na prípad vraždy novinára a sprisahania prokurátorov.

Kauza Kusiak je na Najvyššom súde. Bude rozhodovať o odvolaniach proti verdiktu Špeciálneho trestného súdu, ktorý Marion Kosinarovú oslobodil. Právnici Harkabus a Mikuláš napísali proti takémuto rozsudku 115-stranové odvolanie. Najvyšší súd ešte nevytýčil pojednávanie, no podľa odhadov by mal rozhodnúť ešte tento rok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close