Anglicko sa pomýlilo v štyroch hlavných veciach

GELSENKIRSEN – Ako sadá prach, eufória vyprcháva, oslavné krígle sa upratujú, kocovina zaberá a strela Kierana Trippiera sa konečne vracia niekde blízko Berlína, stojí za to zamyslieť sa nad niektorými dôležitými, pokornými pravdami. .

Anglicko skórovalo v 95. minúte proti Slovensku. S jedným víťazstvom, dvoma remízami a jednou prehrou proti národom na 21., 32., 57. a 45. mieste na svete ich delilo 90 sekúnd od ukončenia Euro 2024.

Zostali 252 minút bez gólu, kým Jude Bellingham strelil jeden z najsenzačnejších gólov v histórii Anglicka a okamžite vytvoril ikonický moment.

Keď sa pozrieme za hranice a emócie, existuje neodvratný pocit, že je potrebné niečo zmeniť.

Anglicko nemôže čeliť Švajčiarsku – jednej z najformovanejších krajín na turnaji, neporazenému víťazovi Taliansku, ktoré takmer porazilo Nemecko – hrá s rovnakými hráčmi v rovnakej formácii a dúfa v dobrú vôľu, šťastie a príliv. Tímový duch by ich mal preniesť cez čiaru.

Insanity robí to isté znova a znova a očakávať, že Bellingham zasiahne kopnutie na bicykli v čase zastavenia, je zhruba výpovedné.

Čo dokáže Gareth Southgate? Ako sa môže Anglicko zmeniť? Je už neskoro?

Ako dokázal Bellingham – nikdy nie je neskoro.

Predné štyri

Southgate, anglický manažér, musí samozrejme priznať, že predná štvorka nefunguje. Góly medzi Harrym Kaneom, Bellinghamom, Billom Fodenom a Bukayom Sakom v minulej sezóne: 122. Góly strelili na ihrisku Anglicka na Euro 2024: jeden.

Predná štvorka v hodnote takmer pol miliardy libier, podľa niektorých odhadov, žiadna vzácna alchýmia. Nie je to tak, že by Anglicko v tejto oblasti nemalo možnosti.

V súčasnom kvartete chce veľa hráčov obsadiť rovnakú pozíciu. Zatiaľ čo Bellingham hrá, Foden dostal licenciu na hru. Ak sa pozriete na to, kde sa dotkli lopty proti Slovensku, ak sa pozriete na ich tepelné mapy a kde sa dotkli lopty, keď hrá Bellingham, Kane rád klesá k lopte hlbšie. Pre toho istého hráča, číslo 10 a ľavého krídelníka ako útočník Anglicka.

READ  Analýza zápasu: Anglicko 2-1 Slovensko (aet): Hlavné body, Muž zápasu, Štatistiky

Je čas na Colea Palmera. Zdá sa, že chlapíka nič netrápi a ponúka niečo úplne iné – šmrnc a nebojácnosť.

Pre koho? kolega Prečo je medzi ostatnými tromi, keď spolu hrajú? No ide to dobre…

Ľavá zadná

Kieran Trippier bol nútený opustiť pozíciu vľavo v neprítomnosti Luka Shawa (Obrázok: Getty)

Southgate opakovane – a celkom oprávnene – ocenil Trippierovu lojalitu, spoľahlivosť a odolnosť na ľavom obrancovi. Čo je skvelé, ale bohužiaľ vernosť vám nedáva šírku doľava.

Southgate riskoval a priviedol do zápasu Luka Shawa, no keďže nehral proti Slovensku, štart proti Švajčiarsku vo štvrťfinále by sa javil ako nebezpečné riziko. Tu prichádza Sakha.

Krídelník Arsenalu si možno pred zápasom so Slovenskom povedal, že nie je riešením problému ľavého obrancu Anglicka, ale je všetkým, čo Anglicko má. Prirodzene ľavonohý hráč je rýchly a útočne ladený.

Povzbudzujte ho, aby zaplnil medzeru po ľavej strane útoku Anglicka a ubezpečte ho, že nebude obviňovaný, ak urobí chyby v obrane.

Stredný stred poľa

Nakoniec, najlepší anglický experiment v strede poľa na Euro 2024 priniesol sľubné výsledky. Držte sa Gobi Mainoo.

Zatiaľ čo Trent Alexander-Arnold a Conor Gallagher dodávajú komplexnému anglickému stredopoliaru po boku Declana Ricea rôzne dimenzie a atribúty, tínedžerský Mainoo do veľkej miery dopĺňa zostavu Anglicka.

Napriek všetkým chybám Anglicka malo proti Slovensku aspoň kontrolu nad loptou: 808 prihrávok na Slovensko 472; 1 032 dotykov s loptou pre Slovensko 675; 63 percent je v rukách.

Mainu v siedmej minúte proti Slovensku získal veľkú rezervu a ukázal značnú vyrovnanosť, aby dohral zvyšok zápasu, až kým ho v 84. minúte nevystriedali s takouto disciplínou.

Zdanlivo beznádejný hráč má priestor na rast.

Osoby so zdravotným postihnutím

Jedným z postrehov panelu analytikov UEFA, ktorý zahŕňa skúsených manažérov ako Rafa Benitez a David Moyes, bolo, že všetkých 10 gólov v prestávke v druhom polčase strelili náhradníci.

READ  Zápas Davisovho pohára: Belgicko zdolalo Bolíviu 2: 0

Už tento súčet predstavoval výrazný nárast v porovnaní s tromi gólmi v prestávke strelenými v rovnakej fáze na Euro 2020 a sedem bolo rozhodujúcich – víťazi alebo remízy.

To znamená, že striedania – a rozhodnutia manažérov – majú obrovský vplyv na výsledky zápasov. Osem z týchto cieľov konverzie pochádzalo z útočníkov. Je jasné, že ak manažéri vycítia súperove obranné slabiny, môžu ich využiť agresívnymi náhradníkmi.

Môže byť Southgate so zmenami v útoku odvážnejší a lepší?

Jarrod Bowen nastúpil v 76. minúte proti Srbsku. Palmer nastúpil v 71. minúte a Anthony Gordon v 89. minúte proti Slovinsku. Palmer nastúpil v 66. minúte proti Slovensku – no len preto, že sa zranil Trippier. V 84. minúte prišiel Eberechi Eze. Evan Toney 94.

Keď Southgate hodil dopredu proti Dánsku – Bowen, Eze a Ollie Watkins mali 20 minút hry – malo to malý vplyv.