Veda

Profesor matematiky, ktorý chcel spustiť jadrový útok na Mesiac, aby zachránil svet

Vo vesmíre neexistuje žiadna podívaná, ktorá by žiarila jasnejšie ako Mesiac, no stredoveké legendy hovoria, že žiariaca kráska mala aj tajomnú moc. V európskej mytológii ľudia verili mýtu, že spln mesiaca môže zmeniť ľudí na vlkolakov. grécky filozof Aristoteles A rímsky historik Plínius Starší navrhol, že ľudský mozog je zraniteľný voči škodlivým účinkom Mesiaca. No istý americký matematik dokonca povedal, že zničením Mesiaca sa vyriešia všetky životné problémy človeka. Nedávno vyšla najavo jeho výstredná teória Ľudové archívy z roku 1991V súčasnosti je to predmetom veľkého akademického humoru.

Reprezentatívny zdroj obrázka: Lunárna krajina s pohľadom na Zem „Úplná“, vytlačená v „Popular Science Monthly“, 1873. To je ekvivalentné splnu Mesiaca pri pohľade zo Zeme. (Foto: Keane Collection/Archive Photos/Getty Images)

Alexander Abian bol profesorom matematiky na Iowskej štátnej univerzite. V školskom bulletine z roku 1991 navrhol svoju „teóriu Zeme bez Mesiaca“, podľa ktorej „vyhodenie Mesiaca do vzduchu by vyriešilo všetky problémy ľudského života“. Nemal žiadnu osobnú zášť voči Mesiacu, skôr veril, že jeho zničenie by znamenalo koniec ročných období, čo by viedlo k prírodným katastrofám.

Reprezentatívny zdroj obrázkov: Príliv a odliv spôsobený cyklami Mesiaca.  Nedatované.
Reprezentatívny zdroj obrázkov: Príliv a odliv spôsobený cyklami Mesiaca. Nedatované.

Abianova hypotéza bola založená na myšlienke, že ak by Mesiac už neexistoval, Zem by sa prestala otáčať a to by navždy zmenilo teplotu a vzorce vetra. Povedal, že myšlienkou bol „jadrový útok na Mesiac“ a prostriedkom na to bola jadrová sila. „Vyrobíte veľkú dieru vŕtaním do hĺbky, vložíte tam jadrovú výbušninu a odpálite ju – diaľkovým ovládaním zo Zeme.“

Reprezentatívny zdroj obrazu: Výbuch alebo erupcia na povrchu Slnka.  Umelec NASA.  (Foto: Heritage Space/Heritage Images/Getty Images)
Reprezentatívny zdroj obrazu: Výbuch alebo erupcia na povrchu Slnka. Umelec NASA. (Foto: Heritage Space/Heritage Images/Getty Images)

Znie to veľmi pohodlne, ale nie je to tak. V posledných rokoch vedeckí experti a astronómovia ostro odsúdili a kritizovali túto myšlienku. Mnoho ľudí dokonca povedalo, že Zem bez mesiaca by úplne zlikvidovala život na planéte. Napríklad, populárna mechanikaKatia Fosdick z inštitútu MIT Kavli pre astrofyziku a vesmírny výskum povedala, že zničenie Mesiaca neodstráni prírodné katastrofy, ale bude mať pravý opak: „Myslím, že by to spôsobilo viac prírodných katastrof.“

Reprezentatívny zdroj obrázkov: Detailný záber na Mesiac Zeme v 50. rokoch 20. storočia (Foto: H. Armstrong Roberts/ClassicStock/Getty Images)
Reprezentatívny zdroj obrázkov: Detailný záber na Mesiac Zeme v 50. rokoch 20. storočia (Foto: H. Armstrong Roberts/ClassicStock/Getty Images)

Ebian môže mať pravdu v tom, že ak by bol Mesiac zničený, príliv a odliv by sa výrazne znížil, ale faktom je, že nezmiznú úplne, pretože Slnko do určitej miery ovplyvňuje aj stúpajúci príliv. Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA)Príliv a odliv sú „vlny s veľmi dlhým obdobím, ktoré sa pohybujú v oceáne v reakcii na sily vyvíjané Mesiacom a Slnkom“. Ako stúpajú a klesajú, príliv a odliv ovplyvňuje morské prúdy a určuje, či bude počasie studené alebo teplé.

Ak teda Mesiac zmizne a príliv ustúpi, počasie sa môže na povrchu stabilizovať, ale to povedie k ďalším problémom. Príliv a odliv je zodpovedný za udržiavanie ekologickej rovnováhy. Žiadny príliv by znamenal chaos v biologickom živote. Potravinový reťazec bude ovplyvnený, a teda aj kozmické sledovanie času. Rotácia Zeme sa postupne spomalí a začne mrznúť. „Myslite si, že polovica Zeme nedostáva žiadne slnečné svetlo počas dvoch tretín roka,“ povedal Fosdick.

Reprezentatívny zdroj obrázkov: Mesiac v splne nad morom pri severnom pobreží Cornwallu.  Obrazy v Blackburn Museum and Art Gallery, Blackburn, Lancashire.  Umelec Július Olson.  (Foto od The Print Collector cez Getty Images)
Reprezentatívny zdroj obrázkov: Mesiac v splne nad morom pri severnom pobreží Cornwallu. Obrazy v Blackburn Museum and Art Gallery, Blackburn, Lancashire. Umelec Július Olson. (Foto od The Print Collector cez Getty Images)

Okrem toho existuje niekoľko vedeckých dôvodov, prečo Zem „potrebuje“ Mesiac. Život na Zemi nemôže prežiť bez svojho jediného prirodzeného satelitu, pretože Vedecké zameranie BBC To tiež hovorí. Sú na to tri hlavné dôvody. Prvým je intenzita jadrovej energie, ktorá by bola potrebná na zničenie Mesiaca. Ľudstvo by potrebovalo vykopať míny stovky kilometrov hlboko na Mesiaci a zhodiť na ne 600 miliárd jadrových bômb, ktoré sú najväčšie, aké boli kedy postavené.

Reprezentatívny zdroj obrázkov: Trip to the Moon.  Francúzsky film Georgesa Mélièsa, 1902.  Vesmírna raketa zasiahne oko Mesiaca.  BPA2#4315
Reprezentatívny zdroj obrázkov: Trip to the Moon. Francúzsky film Georgesa Mélièsa, 1902. Vesmírna raketa zasiahne oko Mesiaca.

Okrem toho bude na Mesiac pršať aj dážď ohňa trosiek. Aj malý kamienkový úlomok padajúci z Mesiaca na planétu by bol pre ľudí smrteľný. Úlomky zhoria, pričom sa do atmosféry uvoľní obrovské množstvo kinetickej energie, ktorá zohreje atmosféru a zostane horúca, kým všetok život nespáli na popol. Len jedna kolízia by mohla spustiť reťaz nehôd, ktoré by zaplnili obežnú dráhu Zeme takým množstvom vesmírneho odpadu, že by to zničilo život na planéte. Tento jav je známy aj ako „Kesslerov syndróm“, pomenovaný po vedcovi NASA Donaldovi J. Kessler to navrhol v roku 1978 a bolo to tiež dodržané. Román Neala Stephensona z roku 2015 „Seveneves“.

READ  Prvé farebné obrázky zverejnené z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba agentúry NASA

Zem bez mesiaca by viedla k ďalšiemu scenáru ničenia života ovplyvnením „náklonu“ planéty. Úlomky prichádzajúce z Mesiaca sa rozptýlia a prilepia sa na prstence okolo planéty. V priebehu rokov bude axiálny sklon Zeme taký nekonzistentný, že veľká časť jednej hemisféry bude neustále obrátená k Slnku a druhá bude vždy v tme.

Napriek tomu Ebianova viera v bezmesačnú teóriu zostala neochvejná až do konca jeho života. Keď bol vyzvaný, povedal: „Prvýkrát za 5 miliárd rokov ukazujem prstom vzdoru voči Slnečnej organizácii. Kritici, ktorí hovoria 'odmietajú myšlienky Abianov', sú veľmi podobní tým, ktorí odmietli Galilea Are.“ Zavrieť.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close