Veda

Hlavné systémy oceánskych prúdov môžu byť na pokraji kolapsu, čo spôsobí ničivé účinky na globálne počasie

Daniele Orsi/REDA&CO/Universal Images Group/Getty Images

Vlny v severnom Atlantickom oceáne neďaleko Gatkletur na Islande v marci 2020.cnn
,

A dôležitý systém morských prúdov Podľa novej správy už môže smerovať ku kolapsu so znepokojivými dôsledkami stúpanie hladiny mora a globálne počasie – čo spôsobuje, že teploty v niektorých oblastiach dramaticky klesajú a v iných stúpajú.

Pomocou mimoriadne zložitých a drahých výpočtových systémov vedci objavili nový spôsob, ako odhaliť včasné varovné signály pred kolapsom týchto prúdov. štúdium Publikované v piatok v časopise Science Advances. A keďže sa planéta naďalej otepľuje, už existujú náznaky, že smeruje týmto smerom.

Obeh Atlantického poludníka (AMOC) – ktorého súčasťou je Golfský prúd – funguje ako obrovský globálny dopravný pás, ktorý prenáša teplú vodu z trópov do vzdialených oblastí. Severný Atlantik, kde je voda chladnejšia, sa stáva slanším a klesá hlbšie do oceánu, než sa rozšíri na juh.

Prúdy prenášajú teplo a živiny do rôznych oblastí sveta a zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní relatívne miernej klímy na veľkej časti severnej pologule.

Vedci už desaťročia bijú na poplach ohľadom stability cirkulácie, keďže klimatické zmeny ohrievajú oceán a roztápa ľad, čím narúšajú rovnováhu tepla a soli, ktorá určuje silu prúdov.

Zatiaľ čo mnohí vedci veria, že AMOC sa v dôsledku klimatických zmien spomalí a dokonca zastaví, zostáva obrovská neistota, kedy a ako rýchlo sa to môže stať. AMOC sa nepretržite monitoruje od roku 2004.

Vedci vedia – z vytvárania obrazu minulosti pomocou vecí ako ľadové jadrá a morský sediment – ​​že AMOC sa zastavil pred viac ako 12 000 rokmi po rýchlom roztopení ľadovca.

Teraz sa snažia zistiť, či sa to môže zopakovať.

Nová štúdia predstavuje „dôležitý prielom,“ povedal spoluautor štúdie René van Westen, výskumník morí a atmosféry na univerzite v Utrechte v Holandsku.

READ  NASA vrhá kozmickú loď Orion do obrovského bazénu

Vedci použili superpočítač na spustenie zložitých klimatických modelov počas trojmesačného obdobia, pričom simulovali postupný nárast sladkej vody v AMOC – čo predstavuje topenie snehu – ako aj zrážky a odtok z riek, čo môže znížiť slanosť oceánu a oslabiť prúdy. .

Keď v modeli postupne zvyšovali sladkú vodu, pozorovali, že AMOC postupne slabla, až sa náhle zrútila. V správe sa uvádza, že je to prvýkrát, čo bol kolaps zistený pomocou týchto zložitých modelov, čo predstavuje „zlú správu pre klimatický systém a ľudstvo“.

Čo však štúdia nerobí, je poskytnúť časový plán potenciálneho relapsu. Van Westen pre CNN povedal, že je potrebný ďalší výskum, vrátane modelov, ktoré napodobňujú účinky klimatických zmien. Rastúce úrovne znečistenia ohrievaním planétyČo sa v tejto štúdii nestalo.

„Ale môžeme aspoň povedať, že sa blížime k bodu zlomu klimatických zmien,“ povedal Van Westen.

Účinky kolapsu AMOC by mohli byť zničujúce. Štúdia zistila, že teploty v niektorých častiach Európy môžu za storočie klesnúť až o 30 stupňov Celzia, čo povedie k úplne inému podnebiu v priebehu desaťročia alebo dvoch.

„Žiadne realistické adaptačné opatrenie sa nedokáže vyrovnať s takými rýchlymi teplotnými zmenami,“ píšu autori štúdie.

Na druhej strane, krajiny na južnej pologuli môžu zaznamenať zvýšené teplo, zatiaľ čo vlhké a suché obdobia v Amazónii sa môžu zmeniť, čo spôsobí vážne narušenie ekosystému.

Van Westen uviedol, že kolaps AMOC môže tiež spôsobiť zvýšenie hladiny morí o približne 1 meter (3,3 stopy).

Stefan Rahmstorf, fyzikálny oceánograf na Univerzite v Postupime v Nemecku, ktorý sa na štúdii nezúčastnil, povedal, že ide o „veľký pokrok vo vede o stabilite AMOC.“

„To potvrdzuje, že AMOC má bod zlomu, za ktorým sa rozpadá, pretože množstvo sladkej vody v severnom Atlantickom oceáne klesá,“ povedal CNN.

READ  Najväčšia kostra Triceratops na svete je v aukcii za 1,4 milióna dolárov. môže získať viac ako

Predchádzajúce štúdie, ktoré zistili bod zlomu AMOC, používali veľmi jednoduché modely, povedal, čo viedlo niektorých vedcov k tomu, že očakávali, že sa v zložitejších modeloch nenájde.

Táto štúdia tieto nádeje ničí, povedal Rahmstorf.

Životne dôležitý systém oceánskych prúdov smeruje ku kolapsu, ktorý „ovplyvní každého človeka na planéte“

Joel Hirschi, vedúci oddelenia modelovania morských systémov v Národnom oceánografickom centre v Spojenom kráľovstve, uviedol, že štúdia bola prvou, ktorá použila komplexné klimatické modely, čo ukazuje, že AMOC sa môže prepínať zo „zapnutého“ na „vypnuté“ v relatívne krátkom čase. .. Sladká voda vstupuje do mora.

Existuje však niekoľko dôvodov na opatrnosť, povedal. Povedal, že hoci štúdia použila zložitý model, jeho rozlíšenie je stále nízke, čo znamená, že pri reprezentácii určitých častí tokov môžu existovať obmedzenia.

Táto štúdia pridáva k rastúcemu počtu dôkazov, že AMOC sa môže blížiť k bodu zlomu – a môže sa k nemu približovať.

Štúdia z roku 2021 zistila, že AMOC bol slabý než kedykoľvek inokedy Za posledných 1000 rokov. A obzvlášť znepokojujúca – a trochu kontroverzná – správa zverejnená v júli minulého roka dospela k záveru, že AMOC môže na ceste ku kolapsu Potenciálne do roku 2025.

READ  V stredu sa v západnom Michigane môže objaviť polárna žiara

Stále však pretrvávajú značné neistoty. Jeffrey Kargel, vedúci vedecký pracovník Planetary Science Institute v Arizone, povedal, že má podozrenie, že teória o potenciálne bezprostrednom odstavení AMOC „zostane trochu kontroverzná rok po tom, čo budeme vedieť, že sa to deje“.

Jeho potenciálny kolaps prirovnal k „divokým výkyvom na akciovom trhu, ktoré predchádzajú veľkému krachu“ – je takmer nemožné zistiť, ktoré zmeny sú vratné a ktoré sú predzvesťou katastrofy.

Moderné údaje ukazujú, že sila AMOC kolíše, ale zatiaľ neexistujú dôkazy o poklese, povedal Hirschi. „Či bude AMOC mať rovnaké náhle zmeny, aké sme videli v minulosti, keď sa naša klíma stále otepľuje, je dôležitou otvorenou otázkou.“

Táto štúdia je kúskom tejto skladačky, povedal Rahmstorf. „(To) výrazne prispieva k rastúcemu znepokojeniu z kolapsu AMOC v blízkej budúcnosti,“ povedal. „Toto riziko budeme ignorovať na vlastné nebezpečenstvo.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close