Veda

ako vidieť padajúce hviezdy

Počas celého víkendu sa budete mať na čo pozerať na oblohe.

Každoročný meteorický roj Leonid vyvrcholí v sobotu ráno a dá ľuďom šancu vidieť jasné a možno aj farebné padajúce hviezdy za úsvitu.

Hoci nejde o najaktívnejší meteorický roj roka, Leonidy dokážu za jasných podmienok vyprodukovať asi 15 padajúcich hviezd za hodinu. Tento víkend večer zapadne aj polmesiac a zanechá tmavú oblohu, ktorú nezmyje ani jasné mesačné svetlo.

Ak chcete vidieť meteory, NASA odporúča ísť von okolo polnoci. Rovnako ako pri každom meteorickom roji je najlepšie zvoliť miesto sledovania, ktoré je mimo pouličného osvetlenia alebo iných typov svetelného znečistenia. Potom sa pripravte na to, že sa usadíte a budete sa cítiť pohodlne, čo môže znamenať, že v polovici novembra budete odolávať mrazivým teplotám.

Meteory budú vidieť prúdiť všetkými smermi zo súhvezdia Leva, ktoré vychádza na východe po polnoci tohto mesiaca. Mali by ste sa orientovať na východ a vybrať si vhodné miesto s otvoreným výhľadom na oblohu.

Leonidy sú viditeľné na severnej aj južnej pologuli.

Meteorický roj Leonid trvá od 3. novembra do 2. decembra, no aktivita vrcholí na oblohe v sobotu ráno. Ak sú podmienky jasné, môžete vidieť dobré zobrazenie pred úsvitom v piatok alebo neskoro v noci toho istého dňa.

Leonidy sú zvyčajne jasné meteory a padajúce hviezdy môžu byť tiež farebné, podla nasa, Vesmírna agentúra uviedla, že ide o jedny z najrýchlejších meteorov vôbec, ktoré sa pohybujú rýchlosťou asi 44 míľ za sekundu.

Meteorický roj Leonid sa vyskytuje každý rok v novembri, keď Zem prechádza cez stopu úlomkov kométy 55P/Tempel-Tuttle. Kométu objavil dvakrát nezávisle – raz Ernst Tempel v roku 1865 a opäť Horace Tuttle v roku 1866.

READ  Váš doppelgnger je tam vonku a pravdepodobne s ním zdieľate DNA

Kométe Temple-Tuttle trvá 33 rokov, kým dokončí jeden obeh okolo Slnka. Raz za 33 rokov môžu častice kométy spôsobiť meteorické búrky, pričom počas vrcholu sú pozorované stovky až tisíce meteorov za hodinu. Jedna taká búrka Leonid sa vyskytla v roku 1966, keď podľa NASA počas 15 minút prešli oblohou tisíce meteorov. Agentúra uviedla, že posledná meteorická búrka sa odohrala v roku 2002.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close