Hlavné správy

Prozápadný diplomat a spojenec populistického premiéra v slovenských prezidentských voľbách

BRATISLAVA, Slovensko (AP) — Prozápadný kariérny diplomat porazil najbližšieho spojenca Slovenska. Populistický premiér Robert Figo V nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb sa medzi nimi uskutoční súboj, ktorý rozhodne o tom, kto bude nástupcom prvej prezidentky krajiny Zuzany Čaputovej.

Bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok mal do nedele 42,13 % hlasov, pričom takmer všetky volebné miestnosti zrátal slovenský štatistický úrad. Druhý je Peter Pellegrini s 37,28 %.

Keďže žiadny kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu, stredoeurópska krajina s 5,4 miliónmi obyvateľov postúpi 6. apríla do druhého kola volieb.

Tretí bol Stepan Harabin (66), bývalý minister spravodlivosti a sudca, ktorý sa otvorene postavil na stranu Ruska v jeho vojne s Ukrajinou, so ziskom 11,79 % hlasov.

Celkovo sa deväť mužských kandidátov usilovalo stať sa šiestou hlavou štátu Slovenska od získania nezávislosti v roku 1993 po rozdelení Československa.

Čaputová bola zarytou zástankyňou boja proti susednej Ukrajine Invázia do Ruska, O druhý mandát sa neusiloval Väčšinou v ceremoniálnych pozíciách.

Korčok označil výsledok za „povzbudzujúci“ a „sľubný“, dodal však, že „pre víťazstvo v hlasovaní musíme urobiť viac“.

„Plánujem osloviť všetkých voličov,“ povedal.

Korčok pôsobil aj ako veľvyslanec SR v USA a Nemecku a výrazne podporuje členstvo svojej krajiny v Európskej únii a NATO.

Pellegrini bol považovaný za favorita v pretekoch a prieskumy naznačovali, že v druhom kole porazí jedného z kandidátov.

Zablahoželal Korgokovi k víťazstvu v prvom kole a predpovedal tesný súboj v druhom kole.

„Budú to tesné preteky,“ povedal Pellegrini.

Víťazstvo Pellegriniho, ktorý v súčasnosti pôsobí ako predseda parlamentu, by posilnilo Figovu moc tým, že by jemu a jeho spojencom umožnilo kontrolovať strategické pozície.

48-ročný Pellegrini, ktorý presadzuje silnú úlohu štátu, vedie ľavicovú stranu Hlas, ktorá sa umiestnila na treťom mieste. 30. septembra parlamentné voľby. Jeho strana sa pripojila k Ficovej ľavicovej strane Smar (Smer) a ultranacionalistickej Slovenskej národnej strane do vládnej koalície.

READ  Zástupcovia Slovenska diskutujú o vyšetrovaní korupcie - EURACTIV.com

Nová vláda okamžite zastavila dodávky zbraní Ukrajine. Tisíce znova a znova vyšiel do ulíc Nedávno sa po Slovensku konali zhromaždenia proti Ficovej proruskej a inej politike Plánuje novelizovať Trestný zákon A Prevezmite kontrolu nad verejnoprávnymi médiami.

Kritici sa obávajú, že Slovensko za Fica opustí svoj prozápadný trend a bude nasledovať smerovanie Maďarska v populizme. premiér Viktor Orbán.

Pellegrini v sobotu povedal, že členstvo Slovenska v Európskej únii a NATO nie je spochybnené.

„Hovoríme o suverénnom hlase Slovenska alebo o suverénnej zahraničnej politike… to neznamená, že musíme zmeniť zásadné smerovanie našej zahraničnej politiky,“ povedal Pellegrini.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close