Slováci sa vrátili na olympiádu

Slovensko 3 Kazachstan 1 (2-0, 1-1, 0-0)

Slováci vstúpili do zápasu ako favoriti, ale vedeli, že v jednom zápase sa môže stať čokoľvek. A tak medzi vypredaným davom v bratislavskej Aréne Ondreja Napelu zúrilo očakávanie a úzkosť.

„S výsledkom som určite spokojný,“ povedal slovenský tréner Craig Ramsey. „Myslel som si, že to bol skvelý začiatok, mali sme niekoľko skvelých šancí a šli sme o dva góly hore, potom urobili niekoľko dobrých zmien a potom sme urobili niekoľko zmien a potom to bola dobrá bitka. Snažili sme sa dostať všetkých našich hráčov do zápasu.“ hra a oni všetci Odviedli svoju prácu.

Slovensko podnietené domácimi fanúšikmi, ktorí sa chceli okamžite postarať o veci, vyšlo s energiou a Andrey Shudov – hviezdny brankár Kazachstanu v dvoch zápasoch – bol nútený hneď v prvej minúte zasiahnuť Martinom Pospíšilom.

„Dostal som skvelú prihrávku od Regendu, ale neskončila v sieti,“ pokrčil plecami Pospíšil.

Slováci pokračovali v tlaku a za stavu 3:29 vytiahli prvú presilovú hru. O päť minút sa hanbili, keď strela Mareka Hrivika minula sieť a prešla cez koncovku na druhú stranu, kde sa výborne umiestnil Robert Landosi, aby ju v ostrom uhle umiestnil pred Schutova. Ponorte sa naprieč.

Slovensko pokračovalo, po 39 sekundách takmer skóroval Michal Ivan, no Šudov z teču prestrelil rameno. Po tom, čo Slováci zabili penaltu, strelili v čase 12:21 svoj druhý gól. Pospíšil vyhral súboj o puk dole a ten sa dostal až pred Pavla Regendu, ktorý odpálil domov.

„Myslím si, že sme odviedli dobrú prácu na forčeku, keď sme jazdili na sieť,“ povedal Pospíšil o hre s Regendom a jeho bratom Christianom Pospíšilom. „Obaja sú naozaj veľkí a myslím si, že sme mali dobrú kombináciu.“

READ  Štvrťfinále spoločnosti Gaston Books Perth na Lisboa Belam Open

Na začiatku druhej tretiny mal dobrú šancu Kazachstanu Roman Starčenko, no Samuel Hlavaj ju zneškodnil.

Za strednou hranicou Slovensko viedlo 3:0 vďaka tvrdej práci Adama Lišku a Adama Sýkoru. Prvý zákrok zblízka predviedol Šudov, ale odrazenú loptu premenil Liška.

Kazachstan sa dostal na palubovku s časom 4:08 na koniec v strednom framu, keď strela Nikitu Mikheilisa z vysokého slotu oklamala Klavaja a prešla labyrintom palíc.

Prvá polovica tretej tretiny sa hrala opatrne, čo Slovensku vyhovovalo, no postupom času začal tlačiť Kazachstan. Pri presilovej hre v záverečnej sedemminútovke sa Cajaki takmer dotiahli na vyrovnanie, no ich tlak viedol k šanciam na opačnej strane. Päť minút pred koncom sa odtrhol Milan Pospíšil, ale Šudov zastavil.

„Mali sme veľa šancí a nakoniec ich bolo viac, ako bolo,“ povedal Pospíšil. „Som však veľmi šťastný, že sme vyhrali – je to veľmi dôležitý zápas – a som šťastný, že idem do Milána.“

Penalta pre Dimitriho Brusa v čase 4:05 dostala Kazachov do úzkych, pretože Slováci radi čakali na čas bez toho, aby sa pokúsili skórovať. Neskorý tlak, keď sa Shudov odtiahol a Kazachovia po záverečnom klaksóne zasúvali puk do siete – neskoro.