svet

Američania nebudú rozširovať výnimky zo sankcií voči Iránu

Spojené štáty v stredu oznámili, že nebudú predlžovať iránske oslobodenia od sankcií za svoj jadrový program. Agentúra AFP to zdieľa.

Ministerka zahraničných vecí Mike Pompeo uviedla, že je reakciou na iránsku politiku malých krokov v jej jadrovom programe, ktorý prinútil Spojené štáty zrušiť sankcie proti nej, ako sa uvádza v iránska jadrová dohoda (JCPOA).

Tieto kroky eskalácie sú neprijateľné a nemôžem ospravedlniť rozšírenie výnimiek„Pompeo uviedol vo vyhlásení.

Tieto výnimky pre „civilnú jadrovú spoluprácu“ umožnili zahraničným spoločnostiam pôsobiť bez hrozby sankcií USA na miestach, kde Irán uznal svoje jadrové činnosti.

Pompeo dodal, že výnimky sa budú naďalej uplatňovať ďalších 60 dní, aby príslušné spoločnosti mohli dokončiť najnovšie projekty a ukončiť činnosť.

Historická jadrová dohoda z roku 2015 medzi Iránom a šiestimi svetovými veľmocami (USA, Čína, Francúzsko, Veľká Británia, Rusko a Nemecko) zaručila Iránu zmiernenie hospodárskych sankcií výmenou za zníženie svojho jadrového programu.

V roku 2018 však prezident USA Donald Trump z dohody odstúpil a znovu uvalil sankcie na Irán.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close