Chorvátsko zaistilo eurolístok, Francúzsko zabaví

Chorvátsko si v utorok zabezpečilo posledné miesto v automatickej kvalifikácii na Euro 2024, keď sa Wales dostal do play-off, zatiaľ čo Francúzsko muselo prísť zozadu, aby remizovalo v Grécku.

Semifinalisti MS Chorvátsko pred 12 mesiacmi vedelo, že víťazstvom proti Arménsku v Záhrebe postúpi na budúcoročné majstrovstvá Európy do Nemecka.

Nakoniec hlavička Anteho Budimira dve minúty pred polčasom priniesla Chorvátsku výhru 1:0, zatiaľ čo Wales dokázal v Cardiffe remizovať 1:1 s už kvalifikovaným Tureckom.

Automatická kvalifikácia Chorvátska bola pochybná, keď v októbri prehralo s Tureckom aj Walesom, ale nasledujúci jún a júl sú 21. a poslednými automatickými kvalifikačnými zápasmi na turnaj 24 tímov.

„Zaslúžime si byť na Eure a teraz máme veľa času pripraviť sa na to, čo nás tam čaká,“ povedal pre UEFA.com starší kapitán Luka Modrič.

Wales teraz v marci budúceho roka postúpi do play-off, kde sa rozhodne, či sa kvalifikuje na tretie Euro za sebou.

Už tento štvrtok sa remízou skončí semifinále play-off proti Fínsku, Ukrajine či Islandu.

Výhra v tomto prípade by znamenala konečné rozhodnutie proti Poľsku alebo Estónsku, takže play-off by boli celkovo tri kvalifikačné zápasy.

Minulý rok porazili Ukrajinu v play-off o postup na majstrovstvá sveta.

Tím Roba Page potrebovalo v utorok poraziť Turecko, aby si udržali šance na predbehnutie Chorvátska a postúpili vďaka skorému gólu Neka Williamsa.

Penalta Yusufa Yasisiho zo 70. minúty však zabezpečila Turecku vyrovnanie.

„Musíme podať takú úroveň výkonu. Ak sa v marci opäť spojíme, bude to v poriadku,“ trval na svojom Page.

Francúzsko premárnilo šancu dokončiť skupinu B s perfektnou bilanciou, keď v Aténach remizovalo 2:2 s Gréckom.

Otvárač Randalla Kolo Mwaniho zastavil Francúzsko, pričom Kylian Mbappe odstúpil zo základnej zostavy neskoro v prvom polčase.

READ  Televízny reportér sa trénera nemeckého tímu opýtal, ako byť 'krásnou ženou' v hokejovom tíme plnom 'krásnych mužov'.

Za Grécko vyrovnal po prestávke kapitán Dasos Pagasedas a dopredu ich poslal Fodis Ioannidis.

Silný úder Youssefa Fofana však stiahol Francúzsko späť na úroveň a po smrti im bolo odopreté istého víťaza, keď sa zdalo, že odvrátené zníženie Kingsleyho Comana prekročilo bránkovú čiaru.

Zmeškali to však funkcionári v poli, ktorí nemali žiadnu technológiu na bránkovej čiare, ktorá by im pomohla.

„Bola to medzinárodná úroveň. Očividne tam nebola žiadna zásluha, ale mohla byť,“ posťažoval sa francúzsky tréner Didier Deschamps vysielateľovi TF1.

„Mať štadión bez bránkovej techniky – nie, pretože je to drahé – je to samozrejme nevhodné, ale musia to riešiť funkcionári,“ povedal s tým, že videoasistent rozhodcu nemôže. Dajte gól, ak si je „iba na 99 % istý“, že lopta padla.

Grécko, víťaz Euro 2004, sa automaticky nekvalifikovalo, ale mohlo sa dostať do play-off.

Holandsko sa už kvalifikovalo z rovnakej skupiny výhrou 6:0 nad minnows Gibraltar v portugalskom Faro.

Hetrik strelil Calvin Stengs z Feyenoordu, vsietil aj Mats Wiefer, Dean Koopmeiners a Cody Kagbo z Liverpoolu.

Rumunsko a Švajčiarsko sa kvalifikovali z I. skupiny už pred stretnutím v Bukurešti, pričom gól Denisa Alibeka v druhom polčase zabezpečil domácim víťazstvo 1:0.

Kvalifikácia play-off Izrael v tej istej skupine zdolal Andorru 2:0, Bielorusko zdolalo Kosovo 1:0.

Záverečné žrebovanie Euro 2024 sa uskutoční 2. decembra v Hamburgu.

Kvalifikované tímy: Nemecko (hostitelia), Rakúsko, Belgicko, Anglicko, Francúzsko, Portugalsko, Škótsko, Španielsko, Turecko, Maďarsko, Slovensko, Albánsko, Dánsko, Holandsko, Rumunsko, Švajčiarsko, Srbsko, Taliansko, Česká republika, Slovinsko, Chorvátsko

Výsledky

Gibraltár 0 Holandsko 6 (Stengs 10, 50, 62, Wieffer 23, Koopmeiners 38, Gakpo 81)

Grécko 2 (Pagasetas 56, Ioannidis 61) Francúzsko 2 (Mwani 42, Phobana 74)

READ  Súhrn športových správ: Správy: Avicel Garcia súhlasí s obchodom s Marlinsom v hodnote 53 miliónov dolárov; Futbal-Chelsea vedie po remíze s Man United, Man City víťazstvo a ďalšie