Ukrajina porazila Slovensko a udržala nádej na Euro 2024

Nebolo to ľahké. Na začiatku turnaja bola Ukrajina odhodlaná dosiahnuť výsledok. Pochopili, že ak sa im to nepodarí, môžu byť vykopnutí.

V úvodných minútach zápasu sa striedali Ukrajinci a Slováci. Prvú šancu na skórovanie mali Ukrajinci v 13. minúte, keď Volodymyr Brashko z voleja poslal loptu do šestnástky. Zachránil to slovenský brankár Martin Dúbravka, no Ukrajina ukázala skôr odhodlanie v porovnaní s pondelňajším zápasom.

O pár minút neskôr Slovensko skórovalo. Po vhadzovaní poslal center do šestnástky Slovák Lukasz Haraslin. Spoluhráč Evan Schranz sa rýchlo spojil s loptou a odhlavičkoval ju hlavou. Ukrajinský brankár Anatolij Trubin bol blízko k záchrane, no lopta sa mu odrazila pod ruku.

Postupom zápasu sa Ukrajina hnala za náskokom. Ukrajinci tlačili na Slovákov a ich drina sa im v 33. minúte takmer vyplatila. Ukrajinský pravý obranca Oleksandr Tymchyk zozbieral loptu na hranici šestnástky Slovenska a vyrazil strelu na bránu. Dúbravka je prekonaný, ale odrazí sa od žrde. Ukrajina pokračovala v tlaku, no nič z toho nebolo. Po skvelom výkone Ukrajiny nakoniec Slovensko viedlo 1:0.

Ukrajinský stredopoliar #19 Mykola Shabarenko (C) a slovenský stredopoliar #08 Andrej Duda bojujú o loptu počas futbalového zápasu UEFA Euro 2024-skupiny E medzi Slovenskom a Ukrajinou 21. júna 2024. Alberto PIZZOLI / AFP

Ďalšie zaujímavé témy

„Ukrajinci tvrdo zasiahli!“ – Zelenskyj si pochvaľuje Usykovo víťazstvo v ťažkej váhe

37-ročný Usyk opísal víťazstvo nad Furym ako „veľký moment“ pre neho, jeho rodinu a krajinu.

Ukrajinci sa však nevzdali. So začiatkom druhého polčasu nabrali tempo a ich práca sa napokon vyplatila. V 54. minúte prekonal Oleksandr Zinchenko svojho obrancu. Následne loptu do brány hlavičkoval Mykola Shabarenko. To ukrajinský tím prebudilo.

Ukrajina vybojovala remízu. Ukrajinci postupom času tlačili na Slovákov. Slovákom vytvorili priestor na prihrávku a zrezali uhly pre Slovákov na nastrelenie lopty. Ukrajinci dúfali, že vyhrajú a udržia si nádej na Euro 2024.

Konečne nadišla tá chvíľa. V 80. minúte prekonal Mykola Shabarenko loptu ponad obranu Slovenska. Ukrajinský útočník Roman Jaremčuk narušil ofsajdovú pascu a dobre zbieral loptu v šestnástke Slovenska. Spustil loptu a potom ju prestrčil cez Dúbravku, aby v 10. minúte dostal Ukrajincov do vedenia.

O dva góly sa Slovensko snažilo presadiť a ukradnúť neskorý vyrovnávajúci gól. Ich chvíľa však nikdy neprišla. Po získaní náskoku Ukrajinky dobre bránili a vo svojom rozhodnutí pokračovali. Po piatich minútach predĺženia sa zápas skončil 2:1 v prospech Ukrajiny.

Ukrajina po zápase venovala víťazstvo domácej krajine. Sľúbili tiež, že budú za nich bojovať aj počas súťaže.

Nakoniec to bol zápas dvoch polčasov. Na začiatku zápasu sa zdalo, že Ukrajina je na pokraji vyradenia. Namiesto toho dosiahli rozhodujúci výsledok a stále sú veľmi v boji o postup do vyraďovacej fázy súťaže.

Teraz má Ukrajina všetko, o čo môže hrať v stredajšom finále skupinovej fázy proti Belgicku v Stuttgarte. Výhra im zabezpečí miesto v osemfinále. Ak zlyhajú, budú určite vyradení z boja. Remíza môže stačiť, ale záleží na tom, ako skončia ostatné tímy vo svojich skupinách. Ako na tom budú, ukáže čas.

Vyjadrené názory sú názory autora a nie nevyhnutne názory The Kyiv Post.