Hlavné správy

10-dňový výnimočný stav po útoku medveďa na Slovensku

Slovenská vláda nedávno zrušila výnimočný stav v 19 rôznych okresoch po tom, čo úrady zabili medveďa hnedého, ktorý sa túlal v tejto oblasti.

Od stredy Všimnite si Úrady vyhlásili mimoriadnu situáciu ministerstvom životného prostredia po tom, ako medveď 17. marca vnikol do mesta Liptovský Mikuláš a napadol piatich ľudí.

Úradníci vysvetlili, že medveď napadol ľudí na moste, v uliciach mesta, zatiaľ čo ľudia išli nakupovať. Nakoniec preplávala cez rieku, kde ju úrady začali sledovať.

Úrady pokračovali v monitorovaní medveďa vo dne v noci niekoľko dní a vyhnali ho do neďalekého lesa. Nájdu ho pomocou „dronu s biometriou“, aby ho identifikovali a potom zabili.

V reakcii na útoky vydalo Ministerstvo vnútra SR a správaOznamuje plány na zavedenie dodatku k ústave, ktorý umožní civilistom strieľať medvede na pohľad.

Tomáš Taraba, slovenský podpredseda vlády a minister životného prostredia, vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že chce dať opozícii možnosť ukázať, že je „na strane občanov“ alebo „besných mimovládnych organizácií, ktoré si myslia, že sú vegáni“. “

Šéf rezortu vnútra Filip Kuffa vysvetlil, že besnenie bolo výsledkom „nekompetentných rozhodnutí predchádzajúcich vlád“.

„Prirodzené prostredie medveďa je nasýtené a medvede sa rozširujú do oblastí mimo ich prirodzeného prostredia,“ povedal Kufa. „Veľmi veľké množstvo medveďov má za následok zmeny správania a stratu plachosti pred ľuďmi.“

Podľa správySlovensko sa na budúci týždeň pripravuje na prezidentské voľby a prípad útoku medveďa je politicky obvinený. Úradníci uviedli, že len minulý rok sa odohralo 20 incidentov. Navyše, odporcovia vládnucej strany veria, že úrady zabili nesprávneho medveďa a hľadajú problém, na ktorom by mohli robiť kampaň.

Charakteristiku útokov odmietajú aj odborníci na divokú zver zo Slovenského zväzu divokej prírody, podľa ktorých neexistuje dôkaz, že by išlo o predátorské útoky.

READ  Riziká úteku sýrskych migrantov do EÚ

povedal Robin Rick, britský zoológ, ktorý stojí na čele organizácie Drôtové: „Výskyt predátorských útokov v Európe je extrémne zriedkavý a nie je bežným javom nikde na svete.“

Rick dodal, že k incidentu došlo v oblastiach, kde medvede spia. „Niekedy sa môže stať, že medveď začne byť agresívny v sebaobrane, a myslím, že to sa stalo aj v tomto prípade – vyľakalo sa, keď sa títo dvaja chlapci objavili,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close