Svet

10 krajín s najmenším počtom žien v národných parlamentoch

Rodová rovnosť je naliehavým problémom najmä v politickej reprezentácii. Napriek úsiliu o začlenenie a rodovú rovnosť mnohé krajiny stále zaostávajú v zabezpečení primeraného zastúpenia žien vo svojich národných parlamentoch.

Napriek pokroku pretrvávajú značné medzery, najmä v niektorých oblastiach.

celosvetovoŽeny sú hlavami štátov v 11,3 % krajín a 9,8 % ako predsedníčky vlád, pričom Európa vedie vo vedení žien v 16 krajinách.

Ženy tvoria 22,8 % ministrov vlád na celom svete, v Európe a Severnej Amerike (31,6 %) a Latinskej Amerike a Karibiku (30,1 %), ale 10,1 % a 8,1 % v strednej a južnej Ázii. tichomorské ostrovy (okrem Austrálie a Nového Zélandu).

Len 13 krajín, predovšetkým v Európe, dosiahlo vo svojom kabinete rodovú paritu, pričom 50 % alebo viac žien zastáva ministerské pozície.

Európske severské krajiny vedú v zastúpení žien so 45,7 % poslankýň, zatiaľ čo región Blízkeho východu a severnej Afriky zaostáva so 17,7 %.

Len šesť krajín má 50 % alebo viac žien: Rwanda (61,3 %), Kuba (55,7 %), Nikaragua (53,9 %), Mexiko (50,4 %), Andorra (50 %) a Spojené arabské emiráty (50 %). %), informoval BusinessDay.

V tejto súvislosti sa „kreslá v národnom parlamente“ vzťahuje na dolnú komoru alebo jednokomorový zákonodarný orgán v každej krajine.

Ako je tam uvedené Medziparlamentná únia (IPU)Tu je 10 krajín s najnižším zastúpením žien v národných parlamentoch od februára 2024

Maledivy

Na Maldivách čelia ženy významným výzvam v politickej reprezentácii. Z 80 parlamentných obvodov predstavujú ženy len 5,0 % z celkového počtu a len 4 kreslá.

Katar

Katarské ženy čelia značným prekážkam v politickom zastúpení, pričom len 4,4 % parlamentných kresiel zastávajú ženy, 2 z celkového počtu 45.

Bhután

Bhután má 4,3 % zastúpenie, pričom 2 zo 47 parlamentných kresiel zastávajú ženy.

Nigéria

Nigéria má vo svojich 358 parlamentných kreslách len 14 žien, čo má za následok 3,9 % zastúpenie.

READ  Brittany Higgins požaduje miliónové odškodné po neúspešnom procese o znásilnení

Kuvajt

Kuvajt má 65 parlamentných kresiel, z ktorých len 2 zastávajú ženy, teda len 3,1 %.

Papua-Nová Guinea

V Papue Novej Guinei, ktorá má 111 parlamentných kresiel, majú ženy len 3 kreslá s 2,7 % zastúpením.

Vanuatu

Z 51 parlamentných obvodov na Vanuatu má len jedna žena 1 kreslo, čo predstavuje 2,0 % zastúpenie.

Omán

90 parlamentných kresiel Ománu v súčasnosti nemá žiadne zastúpenie žien, čo má za následok 0,0 % zastúpenie žien v národnom parlamente.

Tuvalu

V Tuvalu zo 16 parlamentných kresiel nie je žiadna žena, čo má za následok 0,0 % zastúpenie.

Jemen

S 245 parlamentnými kreslami nemá Jemen v súčasnosti žiadne zastúpenie žien, čo má za následok 0,0 % zastúpenie žien v národnom parlamente.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close