šport

Aktualizácia Ukrajiny: Biden vyzýva Rusko, aby prepustilo reportéra WSJ | Rusko-ukrajinské vojnové správy

Lídri piatich členských štátov EÚ, ktoré pomáhajú prepravovať ukrajinskú poľnohospodársku produkciu do tretích krajín, vyzvali EÚ na akciu v súvislosti s prebytkom, ktorý viedol k tomu, že tovary nedorazili do ich destinácií, čo znížilo ceny na ich vlastných trhoch a rozhnevalo farmárov.

Poľsko, Rumunsko a ďalšie krajiny v regióne ponúkli pomoc s dopravou po tom, čo Rusko pred 13 mesiacmi zablokovalo tradičné trasy, keď napadlo Ukrajinu.

EÚ, ktorá hraničí s Ukrajinou, sa vzdala ciel a dovozných kvót, aby uľahčila tranzit na trhy mimo EÚ, ktoré sa započítavajú do dodávok – cez Rumunsko a Bulharsko.

Poľnohospodári v tranzitných krajinách však tvrdia, že veľká časť ukrajinskej produkcie, najmä obilia, zaplavuje ich domáce trhy, čo znižuje ceny, keďže náklady na hnojivá a energiu prudko rastú.

Predsedovia vlád Poľska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska v piatkovom liste Európskej komisii a jej predsedníčke Ursule van der Leyen uviedli, že kanály na prepravu ukrajinských produktov do cieľových miest nefungujú podľa očakávania.

Apelovali na riadiaci orgán EÚ, aby urýchlene vykúpil prebytočnú produkciu z 27-členného bloku a financoval rýchly rozvoj dopravnej a skladovacej infraštruktúry.

READ  Kto sa kvalifikoval na UEFA EURO 2024? | UEFA Euro 2024

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close