Veda

Astronómovia objavili možný raketový zosilňovač Mesiaca z 60. rokov smerujúci späť na Zem

19. augusta tohto roku astronómovia používajúci observatórium Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS) na Havaji spozorovali objekt, ktorý má tento rok na jeseň vstúpiť na obežnú dráhu Zeme. Teraz je objekt označený ako objekt 2020 SO a považuje sa za raketový posilňovač misie NASA Surveyor 2, ktorá sa zrútila na Mesiac v roku 1966 počas epochy vesmírnych pretekov studenej vojny v ére Apolla.

„Mám podozrenie, že tento novoobjavený objekt 2020 SO je starým raketovým posilňovačom, pretože sleduje obežnú dráhu okolo Slnka, ktorá je mimoriadne podobná Zemi, takmer kruhová, v rovnakej rovine a len o kúsok ďalej od Slnka v jeho najvzdialenejšom bode.“ , ”Dr. Paul Chodas, riaditeľ Centra NASA pre štúdie objektov v blízkosti Zeme, vysvetlené v komentároch k CNN.

„Je to presne ten druh obežnej dráhy, po ktorom by nasledovalo štádium rakety oddelené od mesačnej misie, keď prejde okolo Mesiaca a unikne na obežnú dráhu okolo Slnka.“ Je nepravdepodobné, že by sa asteroid mohol vyvinúť na takúto obežnú dráhu, ale nie je to nemožné, “uviedol.

Tento konkrétny typ udalosti sa podľa Dr. Chodasa stal iba raz, a to v roku 2002 s horným stupňom Saturn V z Apolla 12. Samozrejme, stále existuje šanca, že rok 2020 SO je v skutočnosti asteroid, v takom prípade by sa to považovalo za minimunuetu na priamej obežnej dráhe okolo Zeme. Avšak nález starého raketového zosilňovača by sa považoval iba za „vesmírny odpad“ a Pripojte sa k viac ako 57 000 kusom ľudského odpadu, ktoré sú v súčasnosti sledované rôznymi subjektmi.

READ  CDC oznamuje cestovné obmedzenia pre krajiny postihnuté ebolou

„Za zhruba mesiac dostaneme náznak, či je rok 2020 SO skutočne raketovým telesom, pretože by sme mali byť schopní zistiť vplyv tlaku slnečného žiarenia na pohyb tohto objektu: ak je to skutočne raketa teleso, bude mať oveľa menšiu hustotu ako asteroid a mierny tlak spôsobený slnečným žiarením spôsobí dostatočnú zmenu v jeho pohybe, takže by sme ho mali byť schopní zistiť v údajoch zo sledovania, “vysvetlil doktor Chodas. Bez ohľadu na označenie, 2020 SO opustí obežnú dráhu Zeme vo februári 2021.

Víťazstvo Spojených štátov nad Sovietskym zväzom pri pristávaní prvých ľudí na Mesiaci v júli 1969 vo všeobecnosti zatieňuje zvyšok tejto časti vesmírnych rás v 60. rokoch. Ruské sondy dosiahli prvý povrch mesiaca, jedna dopadla v roku 1959 a druhá pristála vo februári 1966. Geodet 1 pristál na Mesiaci 2. júna 1966, aby zhromaždil fotografie pre hodnotenie pristávacieho zraku programu Apollo; Surveyor 2, ako je uvedené vyššie, nikdy nedokončil svoju misiu po štarte na palubu rakety Atlas LV-3C Centaur-D.

Vesmírny „odpad“ jedného astronóma je vinobraným zberateľským pokladom? Ty rozhodni. Viac o misiách Surveyor NASA si môžete pozrieť nižšie:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close