Svet

Bank of England zvýšila úrokové sadzby v snahe obmedziť rastúcu infláciu

Guvernér BOE Andrew Bailey varoval, že banka je na „úzkej ceste“ medzi rastom a infláciou.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

Londýn – The Bank of England Vo štvrtok zvýšila úrokové sadzby na 13-ročné maximum v snahe vyrovnať sa s rastúcou infláciou.

Politici BOE hlasovali za štvrté po sebe idúce zvýšenie ciel od decembra, keďže milióny britských rodín zápasili s rastúcimi životnými nákladmi v široko očakávanom kroku.

Výbor banky pre menovú politiku schválil 25-bázovú väčšinu bodov 6-3, čím zvýšil základnú úrokovú sadzbu na 1 %. Banka uviedla, že chce, aby príslušníci menšín zvýšili úrokové sadzby o 0,5 percentuálneho bodu na 1,25 %.

Ako mnohé centrálne banky po celom svete, aj BOE má za úlohu viesť ekonomiku cez zvýšenú infláciu spôsobenú nevyprovokovaným útokom Ruska na Ukrajinu.

V marci dosiahla ročná inflácia v Spojenom kráľovstve 30-ročné minimum 7 %. – Keďže ceny potravín a energií neustále rastú, cieľ BOE je trikrát vyšší. Medzitým spotrebiteľská dôvera v Spojenom kráľovstve v apríli klesla na rekordné minimum v dôsledku obáv zo spomalenia hospodárskeho rastu.

Banka očakáva, že inflácia v Spojenom kráľovstve tento rok vzrastie na približne 10 % v dôsledku rusko-ukrajinskej vojny a výluky v Číne. Varovalo tiež, že ceny by mohli rásť rýchlejšie ako príjmy mnohých, čím by sa prehĺbila kríza životných nákladov.

Sterling Dolár sa vo štvrtok popoludní londýnskeho času dostal na minimum 1,2393 voči doláru. Minimálna suma po 1. júli 2020. Britská mena sa naposledy obchodovala za 1,2405 USD, čo je pokles o viac ako 1,7 %.

„Globálne inflačné tlaky sa zintenzívnili po ruskej invázii na Ukrajinu,“ uviedol MPC banky. „To viedlo k podstatnému poklesu v perspektíve rastu vo svete a Spojenom kráľovstve.“

READ  „Očisti sa“ a ospravedlň sa Meghan, povedal princ Harry kráľovskej rodine | Správy zo Spojeného kráľovstva

„Veľmi úzka cesta“

„Hlavnou vecou teraz je, že ideme touto veľmi úzkou cestou,“ odpovedal guvernér Andrew Bailey na tlačovej konferencii na otázku, prečo sa banka rozhodla zvýšiť sadzby.

„Je to neuveriteľné [the] V tomto bode nie je bankový pomer len aktuálnym profilom inflácie a jej blížiacim sa vývojom, ale samozrejme aj tým, čo znamená príchod inflačných očakávaní – ale aj rizikami, “povedal Bailey.

Predseda BOE predtým povedal, že banka by mohla pristúpiť k sprísneniu zhovievavejšieho prístupu ako zvýšenie centrálnej banky USA o 50 bázických bodov.

Federálny rezervný systém USA v stredu Zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu Pre cieľový pomer sa pohybuje medzi 0,75 % a 1 %. Znamenalo to najväčšie zvýšenie sadzieb centrálnej banky za dve desaťročia a jej najagresívnejší krok v boji proti 40-ročnému nárastu inflácie.

„Očakáva sa, že rast HDP Spojeného kráľovstva v prvej polovici prognózovaného obdobia prudko klesne,“ uviedla banka. „Odráža to najmä výrazný nepriaznivý vplyv reálnych príjmov väčšiny domácností v Spojenom kráľovstve a prudký nárast globálnych cien energií a komodít na ziskové marže mnohých britských spoločností.“

Predpokladá sa, že hrubý domáci produkt (HDP) Spojeného kráľovstva v prvom štvrťroku tohto roka vzrastie o 0,9 %, uviedla banka v silnej februárovej správe.

Miera nezamestnanosti medzitým za tri mesiace do februára klesla na 3,8 % a v nasledujúcich mesiacoch bude ďalej klesať.

„Režim Auto Pilot“

„Kombinácia pomalšieho rastu a vyššej inflácie je výzvou pre mnohých politikov a odráža sa v dnešnom rozdelenom hlasovaní,“ povedal Hussein Mehdi, makro a investičný stratég zo spoločnosti HSBC Asset Management.

„Avšak keďže inflácia zostáva v roku 2022 vysoká, úsporná politika MPC je v automatickom režime uprostred obáv z druhého kola výsledkov napätých trhov práce,“ povedal Mehdi.

„V očakávaní sú ceny energií a zámky v Číne hlavnými rizikovými faktormi, ale vplyv značného tlaku na príjmy domácností na infláciu sa pravdepodobne neskôr v tomto roku ochladí a rast by mohol banku nakoniec posunúť na oveľa horšiu cestu,“ dodali.

„Podľa môjho názoru kombinácia epidémie a Brexitu zmenila základy britskej ekonomiky – najmä jej schopnosť vytvárať udržateľnú infláciu,“ povedala Karen Wardová, trhová stratégka pre EMEA v JPMorgan Asset Management.

„Banka musí pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, aby znížila infláciu, ale postupný prístup, ktorý sa dnes používa, je pochopiteľný vzhľadom na povahu súčasných rizík,“ povedal Ward.

„Ak bude dopyt po inhalácii po epidémii pokračovať v prelomení protivietora vyšších cien, dopyt zostane flexibilný. V tomto prípade má BoE v tomto cykle turistiky ešte kus cesty.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close