Hlavné správy

Česi a Slováci prejavujú menší záujem o eurovoľby, hovorí prieskum EÚ – Brniansky denník

V Českej republike aj na Slovensku sa v porovnaní s minulou jeseňou znížil počet ľudí, ktorí členstvo v EÚ vnímajú pozitívne. Fotografický kredit: Freepik.

Brusel 7. júna (Spravodaj ČTK) – Záujem Čechov a Slovákov o budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu (EP) je podľa pravidelného prieskumu Eurobarometra, ktorý včera zverejnil EP, najnižší spomedzi všetkých členských krajín EÚ.

O voľby do EP má podľa prieskumu v krajinách EÚ záujem v priemere 56 % voličov, čo je o 6 percentuálnych bodov viac ako rok pred predchádzajúcimi voľbami. V Českej republike to však klesá len na 27 % a na Slovensku na 26 %.

Takmer tri štvrtiny ľudí v tom istom prieskume sa však domnievajú, že opatrenia EÚ majú vplyv na ich každodenný život.

V Českej republike aj na Slovensku sa v porovnaní s minulou jeseňou znížil počet ľudí, ktorí členstvo v EÚ vnímajú pozitívne.

Voľby do EP sa budú konať v júni 2024, keď si voliči zvolia členov 705-miestneho orgánu, v ktorom je 21 zástupcov Českej republiky. Voľby ovplyvnia výber nového predsedu Európskej komisie, v ktorej majú posledné slovo hlavy štátov.

Účasť v predchádzajúcich voľbách do EP v roku 2019 bola v priemere vyše 50 %. Taktiež Česko a Slovensko mali najnižšiu volebnú účasť.

Naproti tomu 75 % ľudí v Holandsku vyjadrilo, že by uprednostnilo ďalšie voľby do EP.

Predsedníčka EP Roberta Metsola reagovala na výsledky prieskumu a uviedla, že voľby do EP sú príležitosťou pre občanov EÚ postaviť sa za dôležité otázky a žiadať voličov, najmä mladých ľudí, aby volili a formovali EÚ, v ktorej chcú žiť. .

Celkovo 71 % ľudí v krajinách EÚ verí, že práca EÚ má vplyv na ich každodenný život; Tento názor zdieľa 74 % Čechov.

READ  USA dodajú Slovensku 12 útočných vrtuľníkov AH-1Z ako kompenzáciu za presun MiG-29 na Ukrajinu | správy

V porovnaní s minuloročným jesenným prieskumom klesol podiel ľudí, ktorí vnímajú členstvo svojej krajiny v EÚ ako pozitívum. V Českej republike teraz pozitívne vníma EÚ 44 % ľudí, čo je o 7 percentuálnych bodov menej ako na jeseň, zatiaľ čo na Slovensku je toto číslo nižšie o päť percentuálnych bodov na 39 %. Priemer EÚ v spokojnosti členov EÚ je 61 %, čo je o jeden bod menej ako na jeseň.

Občania EÚ považujú podporu Ukrajine za kľúčový súčasný úspech bloku, pochválilo ju 69 % opýtaných. V Českej republike bola podpora pre Ukrajinu vysoko hodnotená pre aktivity EÚ (53 %), za ochranou demokracie (59 %).

S fungovaním demokracie v EÚ je spokojných v priemere 54 %, v Českej republike je spokojných 51 %, čo je o sedem percentuálnych bodov menej ako vlani na jeseň.

Prieskum Eurobarometer pre EP sa uskutočnil na vzorke 26 376 respondentov, väčšinou osobne, niekedy aj prostredníctvom videorozhovorov. Výsledky za celú EÚ boli vážené podľa počtu obyvateľov každej krajiny.


https://brnodaily.com/2023/06/07/news/czechs-and-slovaks-show-lowest-interest-in-european-elections-says-eu-poll/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/04/european-flags-front-berlaymont-building-headquarters-1024×683.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/04/european-flags-front-berlaymont-building-headquarters-150×100.jpgČeská tlačová agentúraČeská republika / SvetČeská republika, Európska únia, Správy, Politika, SlovenskoV Českej republike aj na Slovensku sa oproti minulej jeseni znížil počet ľudí, ktorí členstvo v EÚ vnímajú pozitívne. Fotografický kredit: Freepik. Brusel 7. júna (Reportér CDK) – O budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu (EP) majú Česi a Slováci menší záujem…

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close