Zábava

Česká republika, Bulharsko a Slovensko odvoláva minských veľvyslancov na konzultácie Novinky | D.W.

Bulharsko, Slovensko a Česká republika sa stali poslednými krajinami, ktoré vo štvrtok dočasne odvolali veľvyslancov z Minska.

Veľvyslanci budú konzultovať so svojimi príslušnými krajinami solidaritu s Poľskom a Litvou, ktoré Bielorusko obvinilo z „deštruktívneho postupu“.

Poľsko a Litva začiatkom tohto týždňa dočasne odvolali svojich veľvyslancov, nasledovali Estónsko a Lotyšsko. Aj keď niektoré správy naznačujú, že nemecký veľvyslanec cestoval z Minska do Berlína, nemecké ministerstvo zahraničia cestu okamžite nepotvrdilo.

Pri štvrtkovom oznámení tohto kroku uviedol slovenský minister zahraničia Ivan Gorkok[s]Pásky, ktoré Bielorusko urobilo proti iným členským štátom EÚ, sú neprijateľné. „

„Európska únia je jednotná v podpore obyvateľov Bieloruska,“ uviedol na twitteri.

Bulharsko vyzvalo na „okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých väzňov“ v Bielorusku.

Súperi prejavujú regresiu

Režim mocného Alexandra Lukašenka čelí po kontroverzných prezidentských voľbách v auguste silnému opozičnému hnutiu. Lukašenkov hlavný súper, Svetlana Sikana Ous Skaya, po hlasovaní utiekol do Litvy. Napriek opakovaným zásahom polície demonštranti naďalej tlačili na Lukašenka, aby odstúpil.

Poľsko a Litva patrili medzi najkritickejšie voči Lukašenkovmu režimu a vyzývali ďalšie európske krajiny, aby podporili opozíciu. Minulý piatok bieloruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že Minsk odvolal bieloruských veľvyslancov Vinzu a Vilnius. Bielorusko radilo Poľsku a Litve, aby obmedzili svoje operácie v Minsku kvôli „zjavnej deštruktívnej činnosti týchto krajín“.

Neodišiel nikto okrem Putina

Poľsko a Litva odmietli prerušiť vzťahy, ale súhlasili s odvolaním svojich veľvyslancov na konzultácie v snahe zmierniť napätie so susednými krajinami.

Šnúra diplomatických odsúdení tento týždeň označuje Lukašenkovu čoraz izolovanejšiu pozíciu a závislosť od Moskvy. Ruský prezident Vladimir Putin sa zaviazal, že podporí bieloruskú vládu masívnym dlhom a pomôže zabezpečiť situáciu, ak sa jej vymkne spod kontroly. Napriek tomuto priateľstvu sa však obaja post-sovietski vodcovia v posledných rokoch stretli s mnohými problémami, vrátane zatknutia ruských žoldnierov pred augustovými voľbami.

READ  Seriál Kocky sa nemusí obávať nasledujúcich rokov: Och, aká to je kosť!

dj / rc (AFP, Reuters, dpa)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close