Technológie

Čína intenzívne experimentuje s úpravami počasia. Hrozí nám „krádež dažďa“?

Čína oznámila, že chce rozšíriť svoj experimentálny program úpravy počasia na plochu viac ako 5,5 milióna kilometrov štvorcových, čo je viac ako 1,5-násobok rozlohy Indie ako celku. Táto oblasť má byť pokrytá umelým dažďom alebo snehom, zatiaľ čo viac ako 580 000 kilometrov štvorcových bude pokrytých technológiou potlačenia krupobitia.

Podľa vyhlásenia štátnej rady program pomôže zmierniť následky katastrof, poľnohospodársku výrobu, núdzové reakcie na lesné a trávne požiare a zameriava sa na neobvykle vysoké teploty alebo suchá. Čína sa už dlho snaží kontrolovať počasie, aby chránila poľnohospodárske oblasti a poskytla jasnú oblohu pre kľúčové udalosti, ako sú olympijské hry v Pekingu v roku 2008. Koncept ovplyvňovania oblakov existuje už celé desaťročia.

Funguje to tak, že do oblakov s veľkým množstvom vlhkosti sa vstrekuje malé množstvo jodidu strieborného. Vlhkosť potom kondenzuje okolo nových častíc, až nakoniec padne ako zrážka. Čína do tejto technológie investovala veľké prostriedky. V rokoch 2012 až 2017 krajina utratila viac ako 1,34 miliárd dolárov na rôzne programy úpravy počasia.

Podľa štátnej tlačovej agentúry Xinhua vlaňajšia úprava počasia pomohla znížiť o 70% škody spôsobené krupobitím v západnej časti Číny v kľúčovej poľnohospodárskej oblasti Sin-ťiang. Takéto zmeny počasia však vyvolali obavy, najmä v susednej Indii, kde je poľnohospodárstvo veľmi závislé od monzúnu, ktorý už bol narušený klimatickými zmenami a stal sa menej predvídateľným.

V minuloročnej štúdii vedci z taiwanskej univerzity uviedli, že „nedostatok koordinácie v poveternostných podmienkach by mohol viesť k obvineniam z„ krádeže dažďov “medzi susednými regiónmi v Číne aj v ďalších krajinách. Niektorí odborníci sa domnievajú, že úspech poveternostných podmienok môže viesť viesť Čínu k prijatiu ambicióznejších projektov geoinžinierstva, najmä preto, že krajina trpí dopadmi zmeny podnebia.

READ  Vo Long: Fallen Dynasty: Super hra na vysokej úrovni s epickou bitkou o šéfa – IGN First

Radikálne riešenia, ako napríklad vstrekovanie reflexných častíc do atmosféry, by teoreticky mohli pomôcť znížiť teploty, mohli by však mať aj veľké nepredvídané následky. Mnoho odborníkov sa preto obáva toho, čo by sa mohlo stať, keby krajina experimentovala s takýmito technikami.

Zdroj: edition.cnn.com.

Zobraziť galériu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close