Svet

Čínsky Ťin-pching sa prvýkrát od ukrajinskej invázie stretol s Putinom v Rusku

PEKING/MOSKVA (Bloomberg): Čínsky prezident Si Ťin-pching je na budúci týždeň na štátnej návšteve Ruska, ktorá je jeho prvou od invázie na Ukrajinu.

Si Ťin-pching bude v Rusku od 20. do 22. marca, uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení v piatok (17.3.). Bola to jeho prvá zahraničná cesta, odkedy začiatkom tohto mesiaca získal tretie funkčné obdobie vo funkcii prezidenta.

Očakáva sa, že Si Ťin-pching počas cesty bude diskutovať o nedávno zverejnenom 12-bodovom pláne Číny na ukončenie vojny na Ukrajine, ktorý väčšina západných vlád odmietla. Kritika plánu bola viac tlmená zo strany Ukrajiny, ktorá sa od začiatku vojny snažila vyhnúť odcudzeniu Pekingu.

Kremeľ potvrdil kráľovskú návštevu, ktorá bola podľa neho na Putinovo pozvanie. Obaja lídri budú „diskutovať o rozvoji neobmedzeného partnerstva a strategickej spolupráce medzi Ruskom a Čínou“, uviedol Kremeľ vo vyhlásení.

Si Ťin-pching a Putin „vymenia názory v kontexte prehlbovania rusko-čínskej spolupráce na medzinárodnej scéne,“ uviedla a dodala, že bude podpísaných niekoľko bilaterálnych dokumentov bez poskytnutia podrobností.

Bloomberg Dollar Spot Index po správach o príchode predĺžil svoje straty a klesol až o 0,5 %. Meny citlivé na riziko ako austrálsky dolár vzrástli.

Si Ťin-pching bude najdôležitejším medzinárodným vodcom, ktorý Putina navštívil od invázie na Ukrajinu vo februári 2022.

Návšteva prichádza v čase, keď Xi obnovuje svoj imidž globálneho štátnika. Významný úspech už dosiahol pri podpise prelomovej dohody medzi Saudskou Arábiou a Iránom, ktorá obnovuje diplomatické vzťahy.

Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva ho bude hostiť po jeho návrate z Ruska, informovalo v piatok čínske ministerstvo zahraničných vecí. Si Ťin-pching a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plánujú čoskoro vystúpiť prostredníctvom video spojenia, čo bude ich prvý rozhovor od ruskej invázie, uviedol ukrajinský predstaviteľ oboznámený s prípravami.

READ  Moskovský súd označil Navaľného za finančného extrémistu

Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Gang hovoril vo štvrtok s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom o bilaterálnych vzťahoch a invázii. V hre je aj možný hovor medzi Si Ťin-pchingom a americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Čínsky líder však musí nájsť dôslednú rovnováhu – na jednej strane sa musí snažiť vytvoriť imidž potenciálne neutrálneho sprostredkovateľa a zároveň riadiť svoje úzke vzťahy s Putinom.

„Ruská ekonomická izolácia už v niektorých smeroch prospela čínskej ekonomike,“ povedal Joseph Dorijian, odborný asistent na Americkej univerzite, ktorý skúma čínsku a ruskú politiku, „nevieme však, či bude Si Ťin-pching presadzovať plodnejšie dohody. snažte sa vyhnúť tomu, aby v Moskve vnímali, že využíva ich postavenie.“

Si Ťin-pching naposledy navštívil Rusko v polovici roku 2019, zatiaľ čo ruský prezident Vladimir Putin navštívil Peking začiatkom roku 2022, aby sa zúčastnil na otvorení zimných olympijských hier. Na stretnutí sa obaja lídri dohodli na priateľstve „bez hraníc“ a podpísali dlhodobé dohody o dodávkach energie.

Obaja sa neskôr stretli na stretnutí Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v septembri, pričom Putin povedal, že chápe „otázky a obavy“ Pekingu z jeho invázie na Ukrajinu, čo je zriedkavé uznanie napätia medzi diplomatickými partnermi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close