Svet

CORONAVÍRUS Biden sa obrátil k tradíciám: Čaká nás úplne iná inaugurácia, rokuje sa o jej podobe

Áno „veľmi nepravdepodobné“že sa na ceremoniáli 20. januára 2021, priamo vo Washingtone, bude môcť zúčastniť milión divákov, povedal Biden novinárom vo Wilmingtone v Delaware. „Mojím cieľom je v prvom rade chrániť Ameriku a stále umožňovať ľuďom oslavovať.“ vyhlásený za demokratického politika. Podľa Bidena mohla inaugurácia vyzerať podobne ako nominačný zjazd demokratov z tohto leta, ktorý bol z veľkej časti virtuálnou udalosťou. Presná forma však zatiaľ nie je jasná, Bidenov tím vedie rozhovory s poprednými členmi Kongresu.

Viac informácií nájdete aj na Facebooku

Po novembrových voľbách noví prezidenti USA zložia tradične v januári sľub pred Kapitolom, sídlom Kongresu v hlavnom meste Washington. Inaugurácia Baracka Obamu, ktorej Biden zložil prísahu ako viceprezident, prilákala do Washingtonu rekordných 1,8 milióna divákov v roku 2009. Na inauguráciu súčasného prezidenta Donalda Trumpa v roku 2017 prišlo podstatne menej ľudí, keď Trump následne tvrdil opak.

Šírenie nového koronavírusu v USA, ktoré je najviac postihnutou krajinou na svete, sa v posledných týždňoch prudko zvýšilo. Úradníci v zdravotníctve varovali pred ďalším nárastom po tom, čo milióny Američanov cestovali na oslavu minulotýždňového Dňa vďakyvzdania napriek výzvam úradov zostať doma, informuje agentúra AFP. V piatok podľa univerzity Johna Hopkinsa v USA zaznamenali 225 201 nových prípadov choroby, rekordný počet druhý deň po sebe, ako aj 2506 úmrtí s tým súvisiacich. Krajina od začiatku pandémie zaregistrovala viac ako 14,3 milióna prípadov a 278 000 úmrtí.

READ  United Methodists začínajú zvrátiť dlhoročné anti-LGBTQ politiky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close