Zábava

Cyklus „Dni slovenského filmu“ poskytuje zásadný prehľad blízkej kinematografie

Retrospektíva slovenskej klasickej kinematografie v Cinematéke od 23. do 29. marca je pre macedónskych divákov skutočne vzácnou príležitosťou získať zásadný pohľad do histórie relatívne komornej kinematografie.

Filmový cyklus „Dni slovenského filmu“ predstaví výber klasikov slovenskej kinematografie z obdobia komunistického Československa.

Hovoríme o filmoch, ktoré reprezentujú vývoj slovenskej kinematografie, mali veľký vplyv na súčasných slovenských filmárov alebo dosiahli kultový status. Retrospektíva zahŕňa filmy rôznych typov a žánrov (hrané, dokumentárne, animované a krátke filmy).

Program sa začne 23. marca premietaním dvoch dokumentov scenáristu a režiséra Dušana Hanáka. Príďte k nám Old Shatterhand (1966) je sarkastický príbeh o živote za železnou oponou, Obrazy zo starého sveta (1972) ponúkajú živé portréty starších ľudí z Liptova a Oravy, ktorí napriek civilizačným otrasom žijú vo vnútornej slobode. Obklopuje ich.

25. marca sa bude premietať krátky animovaný krátky animovaný film Victora Kubalu „Promotion“ (1968) a po ňom film Petra Solana „Prípad Barnabáša“ (1964). Film je satirickou komédiou, ktorá kritizuje pokrytectvo a ilustruje tragické následky vzostupu a pádu svedomitého hudobníka.

26. marca dokumentárny film Ladislava Gudelku „Križovatky“ (1965) a film „Kľúčové roky“ (1967), prvý film jedného z najlepších slovenských režisérov, režiséra Juraja Jakubíška (vyhlásený za najlepšieho slovenského režiséra 2000. 20. stor. ).

28. marca animované filmy „Tajemný dedko“ (1943) a „Zbojník Jurko“ (1976), prvý celovečerný slovenský animovaný film. Zakladateľom slovenského animovaného filmu je scenárista, režisér a animátor Viktor Kupal, autor filmov.

Animovaný film Príliš dobrí priatelia (1972) v réžii Viktora Kupala a Knight Riders (1981) v réžii Martina Holleyho sa po sebe skončia premietaním 29. marca. Podujatie je organizované s pomocou Slovenského filmového ústavu a Veľvyslanectva SR v Skopje.

READ  Slovensko odmieta návrh zákona obmedzujúceho prístup k umelému prerušeniu tehotenstva

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close