Veda

Detaily v novom webovom obrázku slávnej hmloviny Konská hlava sú neskutočné

Teleskop Webb zachytil tento obrázok hmloviny Konská hlava a odhalil drobné štruktúry pozdĺž jej osvetleného okraja.

Teleskop Webb zachytil tento obrázok hmloviny Konská hlava a odhalil drobné štruktúry pozdĺž jej osvetleného okraja.
obrázok, ESA/Webb, NASA, CSA, K. Misselt (Arizonská univerzita) a A. Abergel (IAS/Univerzita Paris-Saclay, CNRS)

Webbov vesmírny teleskop nám dal ďalší vesmírny dar. Mladé observatórium sa bližšie pozrelo na nebeské oblaky prachu a plynu, ktoré tvoria blízku hmlovinu, osvetlenú sprievodnou hviezdou v súhvezdí Orion.

Hmlovina Konská hlava, ktorá sa nachádza len 1 375 svetelných rokov od nás, má tvar nebeského koňa, ktorý cvála cez oblaky v hviezdnom sne. Pri najnovších pozorovaniach ikonickej hmloviny Webb zachytil najostrejšiu infračervenú snímku zväčšenej časti hmloviny Konská hlava. Európska vesmírna agentúra,

Obrázok k článku s názvom Podrobnosti na novom webovom obrázku slávnej hmloviny Konská hlava sú nereálne

obrázok, NASA, ESA, CSA, K. Misselt (Arizonská univerzita) a A. Abergel (IAS/Univerzita Paris-Saclay, CNRS)

Obrázok ukazuje časť oblohy v súhvezdí Orion, v západnej časti hustej oblasti známej ako molekulárny oblak Orion B. Hmlovina Konská hlava vystrkuje hlavu zo spodnej časti obrázka a žiari vo svetle, ktoré poskytuje blízka horúca hviezda (ktorá je zobrazená v hornej časti obrázka).

Webbova takmer infračervená kamera zachytila ​​vrcholy oblakov plynu a prachu v bezprecedentných detailoch a odhalila zložitosť osvetlených okrajov hmloviny. Teleskop Webb po prvýkrát zachytil sieť tenkých prvkov sledujúcich pohyb prachových častíc, ktoré sú unášané z oblakov horúcim plynom. Nové zistenia sú podrobne uvedené v a papier Publikované v pondelok v časopise Astronómia a astrofyzika.

Najnovšie pozorovania hmloviny Konská hlava umožnili astronómom lepšie pochopiť viacrozmerný tvar hmloviny a študovať, ako prach blokuje a vyžaruje svetlo.

Teleskop Euclid zachytil tento pohľad na hmlovinu Konská hlava v roku 2023.

Teleskop Euclid zachytil tento pohľad na hmlovinu Konská hlava v roku 2023.
obrázok, Spracovanie obrazu ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, J.-C. Cuilandre (CEA Paris-Saclay), G. anselmi

Hmlovina Konská hlava, známa aj ako Barnard 33, sa skladá zo zrúteného oblaku materiálu. hlavová časť je šírka približne 3,5 svetelného roka, Hoci sa plynové oblaky, ktoré ho obklopujú, začali rozptýliť, jeho slávny stĺp je stále silný s hustými zhlukmi materiálu, ktoré je ťažké zničiť. Astronómovia odhadujú, že hmlovina Konská hlava tu bude najmenej päť miliónov rokov, takže sa dá s istotou povedať, že si túto krásu budeme môcť užívať ešte poriadne dlho.

Hmlovina Konská hlava je vďaka svojej blízkosti ideálnym cieľom pre vedcov na štúdium molekulárnej evolúcie plynu a prachu vo vzťahu k okolitej atmosfére a ako žiarenie interaguje s medzihviezdnou hmotou. Spolu s novo zachytenými snímkami sa astronómovia pozrú aj na spektroskopické údaje, aby získali prehľad o tom, ako sa v priebehu času vyvíjali fyzikálne a chemické vlastnosti materiálu pozorovaného v hmlovine.

Hmlovina Konská hlava je kozmická šelma, ktorá nás naďalej zasypáva informáciami a krásnymi výhľadmi.

Viac: Najúžasnejší medzihviezdny obraz, aký ste kedy videli

READ  Po „nezištnej“ jazde autom bola celá rodina zdravotnej sestry z New Jersey Sofia Burke nakazená vírusom covid

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close