Hlavné správy

Do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska pribudli ďalšie dve položky

Tradícia hrnčiarstva v obci Buchanek siaha až do 16. storočia.

Do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska pribudli cez víkend dve novinky.

Prvou je keramika Buchanek, pomenovaná podľa bývalého kráľovského mesta Buchanek, dnes rovnomennej obce v okrese Levis na južnom Slovensku. Prvá zmienka o keramike pochádza z roku 1542. V roku 1663 bol založený hrnčiarsky cech. Pretože keramika mala vysokú technickú, funkčnú a estetickú hodnotu, vyvážala sa na vzdialené trhy a jarmoky na Slovensku a v Maďarsku.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame


Vypočujte si náš podcast Buchanek má najväčšiu populáciu moruše čiernej Čítaj viac

Charakteristickými prvkami na keramike sú rastlinné motívy ako hrachový kvet, nerozprestretá ďatelina, tulipán a pod., známe ako „bukanecká ruža“.

Druhá položka, Skalica Urban Speech, je slovenský dialekt používaný predovšetkým v neverejnej komunikácii obyvateľmi mesta Skalica na západnom Slovensku. Nárečie odráža kultúrno-historické, sociálne a iné vzťahy tunajších ľudí.

Reč sa používa v mnohých rodinných zvykoch a tradíciách, vrátane piesní, ľudovej poézie a amatérskych hier, ako aj pri krste, svadbe a pohrebe.

Obe položky pribudli minulý rok spolu s ďalšími prvkami, ako je tradícia paličkovanej čipky babka, drevené hračky kaijatis a značenie turistických trás.


Čítaj viac 150 rokov na Slovensku. Turistické zlato krajiny stále čaká na ochranu Čítaj viac

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close