Veda

Doktor odhaľuje, ako sa „brutálna“ terapia vyrovnala s rakovinou Roda Gilberta

popis obrázku,

Profesor Meredith Evans hovorí, že Rod Gilbert „chcel zo svojej skúsenosti vziať niečo pozitívne“.

„Pacient mi raz povedal, že je to brutálne a naozaj sa mi to nalepilo, pretože je to ťažké prejsť.“

Toto je liečba rakoviny, ktorú profesorka Meredith Evansová pravidelne odporúča ľuďom, ktorí k nej prichádzajú v nádeji, že im zachráni život, a snaží sa ju svojím výskumom zlepšiť.

Boli to rovnaké slová, aké použil waleský komik Rod Gilbert, keď sa ocitol pred poradcom onkológa po tom, čo mu v roku 2022 diagnostikovali rakovinu hrdla, krku, jazyka a mandlí.

zdroj obrázku, getty obrázky

popis obrázku,

Rod Gilbert bol pred diagnózou 10 rokov patrónom Centra pre rakovinu Velindre

Jeho slávna pacientka zrazu zamerala svoju poradňu vo Velindre Cancer Centre v Cardiffe do centra pozornosti, keď o jeho liečbe natočila dokument.

„Rod si chcel zo svojej skúsenosti vziať niečo pozitívne,“ povedal profesor Evans, 54-ročný, špecialista na hlavu a krk z Velindre Cancer Center v Cardiffe, profesor na oddelení rakoviny a genetiky na Cardiffskej univerzite a vedúci Waleského centra pre výskum rakoviny. .

„Hovorili sme o jeho liečbe a myslím si, že si myslel, že je to príležitosť poukázať na to, aké to je prejsť liečbou rakoviny.“

Podľa Cancer Research UK sa každý rok diagnostikuje okolo 12 500 nových prípadov a výskyt sa zvyšuje. Ročne kvôli tomu zomiera asi 4000 ľudí.

Profesor Evans sa dozvedel, že komik mal byť natočený niekoľko dní pred začiatkom jeho liečby.

Povedal: „Nemyslím si, že predtým, ako začal, vedel, aké pôsobivé bude zaznamenávať jeho cestu. Myslím si, že to bolo niečo, čo chcel urobiť pre seba, pretože to je to, čo robí.“

zdroj obrázku, Kailash filmy

popis obrázku,

Profesor Evans sa snažil zabudnúť, že v miestnosti boli kamery, keď radil Rodovi Gilbertovi

„A uvedomil si, že dokáže premeniť veľmi ťažkú ​​skúsenosť na niečo pozitívne.

„Myslím si, že takto to urobil, že to zvýšilo povedomie a dúfam, že to pomohlo ľuďom v podobnej situácii ako on.“

Profesor Evans sa počas konzultácie snažil pokračovať v rozhovore normálne, napriek prítomnosti filmového štábu.

Gilbert bol liečený rádioterapiou a chemoterapiou, ktorú profesor Evans opísal ako „obzvlášť náročnú“ na rakovinu hlavy a krku.

„Keď máte nádor alebo rakovinu v zadnej časti hrdla, buď v mandliach alebo na zadnej strane jazyka alebo na streche úst, keď sa to pokúšate liečiť rádioterapiou, efektívne sa zväčšujete.“ Spôsobujú vredy.Pacienta v priebehu šiestich týždňov bolia ústa a hrdlo,“ dodala.

„Vedľajšie účinky zahŕňajú sucho v ústach, stratu chuti, vredy, ktoré spôsobujú, že prehĺtanie je veľmi bolestivé a ťažké, a niekedy je potrebné podávať výživu cez hadičku v žalúdku, ako sme videli.“ [happen to him] V dokumente.“

zdroj obrázku, Kailash filmy

popis obrázku,

Kamery zachytili moment, keď Meredith Evans povedala, že sa zdá, že liečba zabrala

Spôsobuje tiež únavu, ktorej vymiznutie môže trvať niekoľko mesiacov, povedal, a ak sa pacientovi podá aj chemoterapia, účinky sa ďalej zvyšujú, čo vedie k nevoľnosti, vracaniu a infekcii.

Ďalším obzvlášť dôležitým vedľajším účinkom pre umelca je zmena hlasu.

„Rádioterapia hlavy a krku spôsobuje opuch a zápal v hlasovej schránke,“ vysvetľuje.

„Nie je nezvyčajné, aby sa hlasy ľudí počas liečby stali chrapľavými a nie vždy sa to zlepší. Takže to bol skutočný strach a očividne to bol veľký strach pre ľudí, ktorí sa snažia používať svoje hlasy.“ Zarábame si na živobytie tým, že robí to.“

Gilbert to zopakoval na programe.

Prvá vec, ktorú povedal, bola: „Obávam sa, že rádioterapia by mohla vážne oslabiť môj hlas. Som chlap v postoji, takže táto liečba by mi mohla zachrániť život, ale ukončiť moju kariéru.“

Akú rakovinu spôsobuje HPV?

Gilbertovu rakovinu spôsobil ľudský papilomavírus (HPV), ktorý sa bežne spája s rakovinou krčka maternice.

V roku 2008 bol spustený program očkovania dievčat proti HPV vo veku 12 alebo 13 rokov na boj proti rakovine krčka maternice.

Profesor Evans sa podieľal na dvoch štúdiách zameraných na prevalenciu rakoviny HPV u mužov, ktoré boli použité ako dôkaz pre Spoločný výbor pre očkovanie a imunizáciu na rozšírenie vakcíny proti HPV pre chlapcov v roku 2019, čo „pozri „Bolo to veľmi prospešné“.

Vakcinačný program proti HPV u dievčat ukázal takmer 90 % zníženie výskytu rakoviny krčka maternice u dievčat, ktoré boli prvýkrát očkované vo veku 12 alebo 13 rokov, a 97 % zníženie predrakovinových bunkových zmien, ktoré môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice.

„Ak by bola vakcína proti HPV podaná každému, človek by si predstavoval, že sadzby klesnú takmer na nulu,“ povedal.

„Problémom je zabezpečiť, aby miera zaočkovanosti bola vysoká a udržiavaná, aby sa prerušil prenos v rámci populácie, ale to bude trvať dlho.

„Medzitým uvidíme veľké množstvo ľudí, ktorí majú rakovinu súvisiacu s HPV a musíme ich liečiť.“

Súčasťou jeho práce je teraz vedenie štúdie s profesorom Terrym Jonesom z Liverpoolskej univerzity, ktorá skúma jemnejšiu liečbu, ktorá by bola rovnako účinná.

test, známy ako OdvahaMinimálne invazívna chirurgia vykonávaná robotickými alebo laserovými metódami s použitím nízkych dávok chemoterapie alebo rádioterapie.

popis obrázku,

Profesor Meredith Evans ako riaditeľ Waleského centra pre výskum rakoviny

Profesor Evans verí, že prínosom dokumentu bolo vidieť, ako pacienti zvládajú liečbu mimo nemocnice.

Povedala: „Myslím si, že to bolo od nej neuveriteľne odvážne, že sa otvorila a bola úprimná o tom, aká to bola pre ňu skúsenosť. Nebolo to len fyzické, boli to emocionálne a mentálne výzvy, s ktorými sa musela počas liečby vyrovnať.“

„Často nevidíme túto stranu cesty niekoho, pretože keď príde na kliniku, hovoríme o veľmi praktických veciach, ako napríklad: 'Ako sa ti darí prehĺtať? Aké sú tvoje bolesti? Používaš ústnu vodu? Robíš?“

„Nie je to často miesto, kde vidíme realitu života s niečím každú minútu, každú hodinu každého dňa, keď je to veľmi, veľmi ťažké.“

READ  Príznaky typu Omicron: ktoré sa líšia od bežného COVID?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close