Veda

„Echidnapsus“: Austrálski vedci objavili staroveký monotrém

zdroj obrázku, Peter Shotton/Austrálske múzeum

popis obrázku, „Echidnapsus“ vľavo dole je jedným zo šiestich monotrémnych druhov objavených v opálových poliach Lightning Ridge

  • autor, tiffany turnbull
  • rola, Správy BBC, Sydney

Vedci objavili zvláštne stvorenie nazývané „Echidnapsus“, o ktorom sa domnievajú, že sa v praveku potuloval po Austrálii.

Fosilizované fragmenty čeľustnej kosti tohto zvieraťa sa našli na opálových poliach severného Nového Južného Walesu spolu s dôkazmi o niekoľkých ďalších starovekých a dnes už vyhynutých monotrémnych druhoch.

oficiálne pomenovaný Opalios SplendensNový druh je tak pomenovaný pre svoju podobnosť s ptakopyskom a echidnou – jedinými cicavcami, ktoré dnes na svete znášajú vajíčka.

Tím stojaci za výskumom tvrdí, že ukazuje, že Austrália mala kedysi „vek monotrémov“ – v ktorom bol tento neuveriteľne vzácny rad zvierat hojný a dominantný.

„Je to ako objavovanie úplne novej civilizácie,“ povedal hlavný autor profesor Tim Flannery.

Túto sériu fosílií našla asi pred 25 rokmi paleontologička Elizabeth Smith a jej dcéra Clytie, keď preosievali zvyšky opálovej bane.

Tieto exempláre – odhadované na približne 100 miliónov rokov – daroval Austrálskemu múzeu, kde zostali v zásuvke asi pred dvoma rokmi.

Profesor Flannery, mammalóg, hovorí, že keď ich uvidel, okamžite vedel, že patria k starovekým druhom monotremes.

Niektoré kosti patrili skôr objaveným ľuďom Steropodon galmaniMalý, hrubý a zubatý predok ptakopyska.

Profesor Chris Helgen, riaditeľ Výskumného inštitútu Austrálskeho múzea, ktorý tiež pracoval na tomto dokumente, povedal, že tieto stvorenia majú kombináciu vlastností, ktoré predtým nikto nevidel – či už v živých alebo fosílnych monotrémoch.

Všetky fosílie opálu sú vzácne – monotrémne fosílie sú ešte vzácnejšie – ale pani Smithová hovorí, že tieto exempláre sú „odhalením“.

Podľa nich sa celkový počet monotrémnych druhov žijúcich na Lightning Ridge (ktorý bol v dávnych dobách chladným a vlhkým lesom pozdĺž okraja rozsiahleho vnútrozemského mora) znížil na šesť.

„Ukazujú svetu, že dávno predtým, ako sa Austrália stala krajinou vačkovcov, bola krajinou operených vtákov znášajúcich vajíčka – monotrémy,“ hovorí pani Smithová.

„Zdá sa, že pred 100 miliónmi rokov bolo na Lightning Ridge viac monotrémov ako kdekoľvek inde na Zemi, v minulosti alebo v súčasnosti.“

Iní odborníci tvrdia, že je príliš skoro povedať, či monotrémy boli niekedy v Austrálii hojné, a že je potrebný ďalší výskum.

Paleontológ Rod Wells z Flinders University pre Australian Broadcasting Corporation povedal: „Pravdepodobne by to bolo také rozmanité ako neskoršie austrálske vačkovce… ale potreboval by som na to viac dôkazov.“

Autori štúdie dúfajú, že ich dokument podporí viac finančných prostriedkov na cielenejšie vykopávky v oblasti na podporu ich zistení.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close