Svet

Erdogan v Azerbajdžane: Boj bude pokračovať na mnohých ďalších frontoch

„Skutočnosť, že Azerbajdžan zachránil svoje územia pred okupáciou, ešte neznamená, že boj skončil.“ Erdogan uviedol počas návštevy vojenskej prehliadky v azerbajdžanskom hlavnom meste Baku. Prehliadka sa konala pri príležitosti osláv vyhláseného azerbajdžanského víťazstva nad susedným Arménskom.

Turecký prezident to dodal „doteraz bude politický a vojenský boj pokračovať na mnohých ďalších frontoch“. Turecko je regionálnym spojencom Azerbajdžanu a podporuje jeho nároky na Náhorný Karabach. Erdoganova návšteva je prvou návštevou zahraničného zástupcu v azerbajdžanskom hlavnom meste od prímeria v Náhornom Karabachu.

Arménsko podpísalo dohodu s Azerbajdžanom sprostredkovanú Ruskom 9. novembra – po šiestich týždňoch ťažkých bojov o odtrhnutú horskú oblasť Náhodný Karabach. Nachádza sa v juhozápadnom Azerbajdžane a je to medzinárodne neuznaný štát. Asi 95 percent jeho obyvateľov je arménskych.

Na základe dohody Arménsko odovzdalo Azerbajdžanu tri okresy okolo arménskej enklávy Náhorný Karabach. Rusko ako sprostredkovateľ dohody následne nasadilo asi 2 000 svojich vojakov, ktorí by tam mali zostať najmenej päť rokov.

READ  Macron prisľúbil Libanonu 100 miliónov eur

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close