Svet

Eritrejskí vojaci utekajú z časti Tigray, Etiópia – svedkovia | správy

Eritrejské stiahnutie z dvoch kľúčových miest v Tigray nasleduje po prímerí podpísanom regionálnymi rebelmi a etiópskou vládou.

Eritrejskí vojaci, ktorí bojovali na podporu etiópskej ústrednej vlády počas jej dvojročnej občianskej vojny v severnom regióne Tigray, opúšťajú dve veľké mestá a smerujú k hranici, uviedli svedkovia a etiópski predstavitelia pre agentúru Reuters.

Eritrejský minister informácií Yemane Gebremskel v piatok agentúre Reuters tieto informácie nemohol potvrdiť ani vyvrátiť. Ďalší etiópsky predstaviteľ pod podmienkou anonymity potvrdil stiahnutie eritrejských jednotiek z Axum a Shire.

Hovorca síl Digraan Kedachu Reda okamžite neodpovedal na žiadosti o komentár.

Stiahnutie z Shire a Axum nasleduje po prímerí podpísanom 2. novembra etiópskou vládou a regionálnymi silami Tigray s cieľom odstrániť cudzie jednotky z Tigray.

Eritrea však nie je zmluvnou stranou dohody a pokračujúca prítomnosť jej jednotiek vo veľkých populačných centrách Tigrajanu vyvolala otázky o platnosti dohody.

Bezprostredne nebolo jasné, či eritrejské jednotky úplne opustili Tigray alebo sa stiahli z niektorých miest.

Traja humanitárni pracovníci v Axume a Shire uviedli, že vo štvrtok videli niekoľko nákladných áut a desiatky áut nabitých eritrejskými vojakmi smerujúcimi k pohraničnému mestu Sheraro. Pomocný pracovník povedal, že vojaci mávali na rozlúčku.

Jeden z humanitárnych pracovníkov povedal, že všetci eritrejskí vojaci opustili grófstvo, ale ďalší povedal, že značný počet zostal za nimi. Bezprostredne nebolo jasné, čo vysvetľuje túto nezrovnalosť.

Obyvatelia Tigre od prímeria obviňujú eritrejských vojakov z rabovania, zatýkania a zabíjania civilistov.

Eritrejské úrady na tieto obvinenia priamo nereagovali.

Počas vojny boli eritrejskí vojaci obvinení obyvateľmi a skupinami pre ľudské práva z rôznych prípadov zneužívania vrátane zabitia stoviek civilistov v meste Axum v priebehu 24 hodín v novembri 2020. Eritrea tieto obvinenia odmietla.

Eritrea považuje Tigrayský ľudový oslobodzovací front (TPLF), ktorý vedie tigrajské sily, za svojho nepriateľa. Eritrea a Etiópia viedli pohraničnú vojnu v rokoch 1998 až 2000, keď TPLF dominovala federálnej vláde.

READ  Národné geo-údajové centrum na zvýšenie profilu ťažby Nigérie – federálna vláda

Po pomalom štarte etiópska vláda a tigrajské úrady počas minulého týždňa podnikli niekoľko krokov na realizáciu mierovej dohody.

Vo štvrtok sa zástupcovia oboch strán stretli v hlavnom meste Tigray Mekelle a vytvorili monitorovaciu skupinu, ktorá má posúdiť plnenie dohody.

Federálna polícia tiež vstúpila do Mekelle v rámci prímeria, štátne Ethiopian Airlines obnovili lety a Ethio Telecom prepojil svoje služby s hlavným mestom a ďalšími 27 mestami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close