šport

Esme Allchurch | Orange, ten slávny vlakový príbeh a duch roku 58

Keďže od júnového víťazstva nad Ukrajinou v play-off sužuje Wales horúčka majstrovstiev sveta, myšlienky sa obrátili k spomienkam na tých, ktorí hrali za národný tím pri ich poslednom vystúpení na celosvetovej výstave.

Dnes sú majstrovstvá sveta všeobsiahlym podnikom, ktorý sledujú miliardy ľudí na celom svete so všetkými sprievodnými mediálnymi prejavmi, nehovoriac o mnohých lukratívnych sponzorských a partnerských dohodách.

V roku 1958 boli veci úplne iné – vdova Swansea a Walesu Ivor Esme Allchurch – spomínala a zaželala Robovi Pageovi a jeho tímu veľa šťastia v rozhodujúcom súboji skupiny B s Anglickom.

Ivor Allchurch bol „zlatým chlapcom waleského futbalu“, ktorý hral dvakrát za Swansea v rokoch 1949 až 1968. V 502 zápasoch strelil 186 gólov a bol najlepším hráčom klubu.

Jeho výkony na medzinárodnej scéne ho zaradili na tretie miesto v historickom zozname strelcov Walesu. V čase svojho odchodu do dôchodku držal vo Walese rekordy vo výzore a strelení gólov.

Ivores je meno, ktoré je vždy zahrnuté pri hodnotení najlepších hráčov v bielom alebo červenom drese.

Samotná Esme sa s klubom dlhodobo spája a je čestnou predsedníčkou asociácie bývalých hráčov.

Allchurch bol jedným z troch hráčov Swansea Town, ktorí reprezentovali Wales na majstrovstvách sveta 1958 spolu s bratmi Lenom a Mel Charlesovými.

Kvalifikácia na tento turnaj bola pre Futbalovú asociáciu Walesu a širší futbalový svet prekvapením, pretože Wales sa spočiatku nekvalifikoval.

Napriek víťazstvám nad Československom a Východným Nemeckom v Cardiffe Wales cestoval do Švédska až pri ďalšej príležitosti v decembri 1957, keď bola vyhlásená špeciálna výplata a Izrael bol vyžrebovaný ako jeden z tímov.

Vzhľadom na politickú situáciu na Blízkom východe Belgicko – pôvodne ťahané proti Izraelu – odmietlo hrať dvojzápas. Ďalšie meno v klobúku je Wales.

READ  Liam Brady na turnaji Bergamo Challenger Tennis Top 100 Recession Cem Ilkel

„Wales bol náhodne vyžrebovaný, aby hral s Izraelom; situácia bola politická. Belgicko bolo pôvodne vylosované, aby sa s nimi stretlo v play-off, ale odmietli,“ spomína Esme.

„Potom druhý tím bol Wales, povedali sme si ‚áno, prosím‘, pretože sme mali možnosť hrať na našich prvých majstrovstvách sveta.

„Najprv sme hrali s Izraelom a vyhrali sme 2:0 a skóroval Ivar. Potom v odvetnom zápase v Cardiffe sme opäť vyhrali 2:0 a Ivar opäť skóroval.“

„Postúpili sme a potešilo nás, že Wales išiel do Švédska na svoje prvé majstrovstvá sveta.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close