Svet

Filipíny „Marcos upokojuje„ nebezpečné útoky “Číny | Správy Juhočínskeho mora

Po tom, čo boli filipínski vojaci zranení v konflikte Juhočínskeho mora, prezident uviedol, že sa podniknú príslušné kroky.

Prezident Ferdinand Marcos povedal, že Filipíny prijmú protiopatrenia proti Číne po minulotýždňových stretoch v Juhočínskom mori, ktoré si vyžiadali zranenie filipínskych vojakov a poškodenie lodí.

„Nevyhľadávame konflikt so žiadnym národom a národmi, ktoré tvrdia a tvrdia, že sú našimi priateľmi, ale nebudeme sa báť mlčania, podriadenosti alebo poslušnosti,“ uviedol Marcos vo štvrtok.

Povedal, že Filipíny reagujú „primeraným, premysleným a rozumným balíkom protiopatrení“ tvárou v tvár otvoreným, neviazaným a nezákonným, donucovacím, agresívnym a nebezpečným útokom agentov Čínskej pobrežnej stráže a čínskych námorných milícií.

Dodal: „Filipíni nedávajú.“

Marcosove komentáre prišli v čase, keď Čína obvinila filipínske činy z nedávneho rastúceho napätia medzi krajinami pozdĺž teplej vodnej cesty, na ktorú si Peking takmer úplne nárokuje.

Obe krajiny majú dlhú históriu námorných územných sporov v Juhočínskom mori a v posledných mesiacoch došlo medzi ich loďami k opakovaným stretom v blízkosti sporných útesov.

Predvolaný bol čínsky veľvyslanec

Najnovší incident v blízkosti druhej Thomas Shoal na Spratlyových ostrovoch sa odohral v sobotu na palube námornej lode BRP Sierra Madre počas rutinnej filipínskej misie na zásobovanie filipínskych jednotiek.

Filipíny uviedli, že čínska pobrežná stráž zachytila ​​svoju dodávateľskú loď a poškodila ju vodnými delami, ktoré zranili troch vojakov. Reagovalo to zvolaním čínskeho veľvyslanca.

Čínska pobrežná stráž svoje kroky obhajovala a opísala ich ako „zákonnú kontrolu, zadržanie a evakuáciu“ cudzieho plavidla, ktoré sa „pokúsilo násilne vstúpiť“ do Čínskeho mora.

Čína naliehala na Manilu, aby „ustúpila z pokraja“ a prestala „premieňať problémy na mori“.

Vo štvrtkovom vyhlásení s názvom Čína nedovolí Filipínam konať úmyselne, pekinské ministerstvo národnej obrany obvinilo zo zvýšeného napätia v Juhočínskom mori „provokácie zo strany Filipín“.

READ  Diplomatický balet v Paríži za prítomnosti Ruska

„Spoliehanie sa na podporu vonkajších mocností… filipínska strana často porušuje práva a vytvára problémy na mori, ako aj šíri nepravdivé informácie, ktoré zavádzajú názor medzinárodného spoločenstva na túto otázku. Ďalej na nebezpečnej ceste,“ dodáva sa vo vyhlásení.

Americká podpora

Spojené štáty Filipíny v Spojených štátoch viedli zbor podpory pre krajinu juhovýchodnej Ázie v reakcii na pohyby Číny.

Marcos povedal, že medzinárodné spoločenstvo „vystúpilo, aby nám pomohlo v tom, čo Filipíny potrebujú na ochranu a obranu našej suverenity, suverénnych práv a jurisdikcie pri zabezpečení mieru a stability v Indo-Pacifiku“.

„Sprostredkoval som im naše požiadavky a boli sme istí, že sa budú riešiť,“ povedal bez toho, aby uvádzal podrobnosti.

Jeho vyhlásenie prišlo aj po tom, čo americký minister obrany Lloyd Austin v stredu v telefonáte s dlhoročným spojencom Gilbertom Teodorom zopakoval záväzok USA k „železnému brnenia“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close