Kazachstan ovládol Slovensko v rozstrele

Kazachstan dnes večer v Rige zdolal Slovensko 3:2 v rozstrele 4:4. V druhom strelili tri góly za stavu 1:0, no Slováci v treťom otočili stav zápasu a vyrovnali na 3:3 a poslali zápas do predĺženia.

Štyri góly Kazachstanu zo štyroch striel vo fáze penaltového rozstrelu vyrovnali rekord v hre na majstrovstvách sveta mužov, ktorý stanovilo Česko 31. mája 2021.

Oba tímy mali v krátkej štvrtej tretine šance na úplné víťazstvo. Jevgenij Rymarev z Kazachstanu predviedol ohromnú rýchlosť a zdanlivo z ničoho si vytvoril dva úniky, ale ani raz nedokázal premeniť. Na druhom konci šiel sám Alex Tomasi, ktorého zastavil Andrei Shudov, ktorý za celú noc zastavil 48 z 51 striel. Kazachovia nastrieľali na Samuela Hlavaja iba polovičný počet (26).

Roman Starčenko mal na konte gól a dve asistencie, Marek Hrivik asistoval na všetky tri góly Slovenska, z toho dva skvosty z prihrávok.

Bolo to prvé víťazstvo kazašského tímu proti Slovensku po piatich prehrách v histórii majstrovstiev sveta mužov a prešlo dlhou cestou k tomu, aby sa v budúcom roku vrátilo do najvyššej súťaže. Teraz majú v tabuľke štyri body a sú delené na šiestom mieste, bez šance na štvrťfinále, no zostup je tiež nepravdepodobný.

Slovensko má stále šancu na postup do play off s piatimi bodmi (teraz piatymi).

„Teraz sme dvakrát vyhrali v rozstrele,“ povedal Batyrlan Muradov. „Musíme však hrať dobre celý zápas. Už predtým som hovoril, že prvá tretina bola problémová, ale dnes to bolo dobré. V prvej tretine sme hrali dobre a v druhej ešte lepšie. Máme veľa mladých ľudí. Po prvé na majstrovstvách sveta to bolo ťažké, keď tvrdo tlačili. Ale teraz je to v poriadku., vyhrali sme.“

„V druhej tretine sme sa podľa mňa zapredali,“ poznamenal Hrivik. „Sme v ťažkej situácii, v takomto zápase je každý tím dobrý a je ťažké vrátiť sa späť. Je veľmi bolestivé tým teraz prejsť, ale prekonali sme to a potvrdili sme to. ‚Sme pripravení na Ďalší zápas. Vyhrať ďalšie dva zápasy je stále naše. Je to na dosah ruky, takže sa na to musíme sústrediť. Ak tieto dva zápasy vyhráme, všetko sa samo o sebe postará.“

READ  Na Slovensku stúpa podpora prozápadnej orientácie. Podporu má aj Vladimír Putin

Prvých 20 minút bolo váhavých a opatrných, pretože oba tímy pocítili účinky hry. Jediný gól padol z diaľky z teču, plavák Patrika Kocha, ktorý v čase 14:58 tečoval Libor Hudáček.

Kazašskí hráči však mali šance, ktoré však nedokázali premeniť, keďže boli celý zápas. V štyroch zápasoch strelili len šesť gólov, 13. zo 16 tímov, čo je zrejmé už z úvodnej tretiny. Mali prvú a jedinú presilovú hru, no nedokázali si vypracovať jasné gólové šance.

Neskôr si pokazil ľavé krídlo Michael Rakhmanov, no jeho strela Hlavajovi veľa vody nenarobila. Kirill Savitsky sa ocitol v presilovke 2 na 1, ale jeho strela trafila aj rameno slovenského brankára a vyrazila na roh.

Slováci vstúpili do druhého zápasu naostro, hneď v prvej minúte suverénne vytlačili kazašskú stranu na roh, čo je nevyhnutný gól. A potom sa hra zmenila. Obranca Adil Begedajev zblokoval strelu pred svojou bránou a v bolestiach sa zvalil na ľad. Zatiaľ čo sa naňho všetci pozerali, rozhodcovia pokračovali v hre a Kazaši sa rýchlo presunuli na ľad. Abe Mangisbajev senzačne prihral centrom na uvoľnenie pružiaceho Starčenka a ten strelou pomedzi chrániče v čase 1:03 prekonal Hlavaja.

Do prvého vedenia sa dostali o necelé štyri minúty neskôr, keď skórovali v presilovej hre. Nikita Mikheils Valerij Orekov pekne prihral vedľa brány a jeho strela išla nad Hlavajovu rukavicu. O 32 sekúnd neskôr pri ďalšej presilovej hre išli o dve vyššie. Rymerev bol na kraji brány a hodil prihrávku dopredu, no trafil muža a vrátil sa k nemu. Hlavaj sa dopustil prihrávky, takže Rymerev mal prázdnu bránku. Nechýbal. 3-1 Kazachstan.

Medzitým na druhom konci šumel Šudov. Slováci mali následne niekoľko presilových hier, no nedokázali vyriešiť kazašského brankára, ktorý sa najlepšie presadil cez bránku a kameňoval Pavol Regenta.

READ  Tipy na predikcie a stávkovanie Island vs Slovensko

Kozáci sa snažili sedieť v tretine a fungovalo to niekoľko minút. Dostali penaltu a to otočilo vývoj. Aj keď Slováci neskórovali, jeden divoký ťahák okolo gólu za gólom sa chopil najväčšej šance Oliver Okuliar, ktorý prekonal brankára na chrbte Schudových chráničov.

Po pár minútach sa však pridali. Hrivik poslal krásny pas cez dvoch obrancov na Richarda Pánika a ten kryl bekhendom Shudowa a upravil na 3:2. Kaskasovi v súboji v strede hrozila ďalšia penalta, no tentoraz búrku ustáli.

Nie tak neskôr. Hrivik opäť odovzdal rozhodujúcu prihrávku mimo kazašskej modrej čiary, tentoraz poslal dovnútra Regendu. Presunul sa dovnútra von a oklamal Shuda rýchlou strelou krátkou stranou, aby vyrovnal stav na 16:58. To pripravilo pôdu pre divoký finiš.