Svet

Grécko a Turecko vytvorili nástroj deeskalácie, informovalo NATO

„Po sérii stretnutí medzi gréckymi a tureckými vojenskými predstaviteľmi v sídle NATO v Bruseli bol vo štvrtok zriadený bilaterálny nástroj deeskalácie vojenskej sily,“ uviedol. Aliancia uviedla vo vyhlásení.

Turecko a Grécko, susedia a spojenci NATO, už nejaký čas diskutujú o rezervách zemného plynu a námorných hraniciach. Obe strany sa domáhajú práva na prieskum a ťažbu energetických zdrojov v tej istej časti východného Stredomoria.

Grécky predseda vlády: Turecko musí zastaviť provokácie

Provokatívne kroky Turecka už nemožno tolerovať. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis po svojom príchode do Bruselu, kde sa koná Európska rada. Informovala o tom agentúra AFP. „Jedna vec je istá. Turecké provokácie, či už sa prejavujú jednostrannými činmi alebo extrémnou rétorikou, už nemožno tolerovať.“ povedal Mitsotakis.

Napätie medzi Gréckom a Tureckom sa prehĺbilo po tom, čo Turecko v auguste začalo vyšetrovanie možných ložísk ropy a zemného plynu okolo Cypru a gréckych ostrovov. Obe krajiny vyslali námorné sily do Stredozemného mora medzi Cyprom a Krétou. Krajiny obnovili politické kontakty v septembri, keď Ankara stiahla z oblasti prieskumné plavidlo a vojnovú loď, ktoré ich sprevádzali.

Rakúsko: EÚ by mala uzavrieť prístupové rokovania s Tureckom

Európska únia by mala uzavrieť prístupové rokovania s Tureckom a uvaliť naň sankcie. Vo štvrtok to v Bruseli povedal rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Pre Rakúsko je spôsob, akým Turecko zaobchádza s novinármi a disidentmi, už dlho neprijateľný, uviedol Kurz novinárom. Dodal, že nedávne turecké prieskumy podmorských ložísk plynu a ropy v Stredozemnom mori sú jasným porušením medzinárodného práva.

„Európska únia musí konečne ukázať prezidentovi (Recep Tayyip) Erdoganovi, kde sú limity,“ uzavrel kurz. Turecko a Grécko, susedia a spojenci NATO, už nejaký čas diskutujú o rezervách zemného plynu a námorných hraniciach. Obe strany sa domáhajú práva na prieskum a ťažbu energetických zdrojov v tej istej časti východného Stredomoria.

READ  Severokórejský Kim dohliada na cvičenia „superveľkých“ raketometov | Novinky o zbraniach

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close