Ekonomika

Guvernér centrálnej banky hovorí o dátume zavedenia maďarského eura

György Matolcsy o tejto problematike hovoril včera vo verejnoprávnej televízii Kossuth Rádió. Povedal, že Maďarsko musí skôr či neskôr vstúpiť do eurozóny. Povedal tiež, že dátum nebude skôr ako v roku 2030. Poznamenal, že Európa v nasledujúcom desaťročí zvíťazí a Maďarsko si to nesmie nechať ujsť.

Matolci povedal, že má dobré vzťahy s Christine Lagardeovou, francúzskou šéfkou Európskej centrálnej banky. Ďalej uviedol, že sympatizuje s prácou prezidenta. Portfolio.hu napísal.

Američanom sa myšlienka eura v roku 1999 nepáčila. Preto sa proti tomu tajili. Jedným z úspechov spoločnej európskej meny je teda to, že prežila posledné desaťročia. V dôsledku toho sa euro stalo po americkom dolári druhou „globálnou menou“.

Čo sa týka vstupu Maďarska do eurozóny, skôr či neskôr to bude podľa neho nevyhnutné. Maďarská centrálna banka sa však domnieva, že zavedenie eura bude priaznivé až vtedy, keď úroveň hospodárskeho rastu Maďarska dosiahne 90 percent priemeru EÚ. V opačnom prípade by bolo takéto rozhodnutie rovnako nezodpovedné ako v prípade Slovenska a Grécka.

Guvernér: Vyžaduje sa financovanie

Maďarsko môže dosiahnuť toto štádium rastu do roku 2030 alebo o niečo neskôr. Potom by vstup do eurozóny stál za to. Povedal, že počas krízy COVID centrálna banka niekoľkokrát zasiahla a mohla by výrazne pomôcť hospodárskemu rastu Maďarska. Bez Farnta by takéto úspechy neboli možné. Ocenil prácu Európskej centrálnej banky počas pandémie COVID, ale uviedol, že Maďarsko môže poskytovať iba nezávislú maďarskú menovú politiku.

Zdôraznil, že maďarská vláda musí obnoviť finančnú rovnováhu, ktorá bola v posledných troch rokoch narušená. Dodal, že Maďarsko by malo byť v budúcnosti súčasťou každého rozvojového a hospodárskeho plánu EÚ, keďže Európa v 20. rokoch úspešne napreduje.

READ  Pakistan | Valného zhromaždenia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close