Zábava

Hostel (2005) – IMDb

Práve som sa vrátil z premietania Hostela v LA. Taký horor som už dlho nevidel. Žalúdok som mal stále v uzloch, keď sme opustili premietanie. Cítil som sa rovnako, keď som pred 19 rokmi prvýkrát videl Aliens. Odvtedy vo mne žiadny iný horor nevyvolal taký pocit. To som od neho určite nečakal. Aj keď som Cabin Fever miloval, nebol som slepý voči chybám jej scenára. Takže od Hostela očakávam viac toho istého – čierny humor, úzkosť a pocit hrôzy. Som rád, že režisér Eli Roth urobil obrovský krok vpred, aby sa stal lepším rozprávačom a filmárom.

Priznám sa, že ma zabolelo srdce, keď sa film začal. Scény predstavujúce hlavné postavy sú nevýrazne natočené a zostrihané. Jediné, na čo som dokázal myslieť, bolo: 'Sakra. Roth podľahol nejakému nevídanému tlaku štúdia, aby natočil normálne vyzerajúci horor. Štýl je typický tým, že vyzeráš hlúpo, ako keby som vedel, čo si robil minulé leto. Jemnejšími spôsobmi sa však fádnosť vymýva a štýl filmu sa mení, keď naši hrdinovia vstupujú do brán pekla. Toto, ako som sa dozvedel počas Q&A s Rothom, bolo zámerné.

Ak ste si prečítali niektoré ďalšie recenzie uverejnené tu od ľudí, ktorí to videli na filmovom festivale v Toronte, získate všeobecnú predstavu o príbehu. Na rozdiel od toho, čo ste možno počuli, toto nie je 90-minútový film o mučení. Scény mučenia sú krátke a vecné. Roth sa nepotopil do jamy bezvýznamnosti. Myslím, že to ukazuje, ako filmár napredoval. Viac ho zaujímajú scény a nápady, ktoré posúvajú dej dopredu. Áno, je tam veľa jadier, ale je to relevantné pre príbeh a nie samo o sebe.

Jednou z vecí, vďaka ktorým je tento film taký silný, je to, ako Roth vytvára pocit bezmocnosti a nevyhnutnosti. Poskytuje temné prostredie, vrhá na seba sympatickú postavu a krúti skrutkami, aby rozprúdil napätie. Toto nie je film, aby ste si vypli mozog, aby ste si ho užili. Práve naopak. Čím viac o tom premýšľate, tým je to desivejšie. Vžijete sa do situácie postavy a začnete rozmýšľať, čo by ste urobili. Keď si uvedomíte, že v tejto postave nie je žiadna viera, žiadny spôsob, ako uniknúť, žiadny „priateľ“, ktorý príde hrdinovi na poslednú chvíľu zachrániť, žiadna ľudskosť alebo súcit s nepriateľmi, potom začne skutočný strach. bola zriadená.

Ďalším veľkým prvkom v scenári je, ako „preživší“ robí morálne rozhodnutia, ktoré definujú ich charakter. Namiesto toho, aby jednoducho reagoval ako postavy v Cabin Fever, preživší urobí niekoľko rozhodnutí, ktoré zmenia priebeh príbehu. Je to premyslený scenár a znak filmára, ktorému záleží na osude svojich postáv.

Fanúšikovia hororov, toto si absolútne musíte pozrieť. Je tak osviežujúce pozerať sa na horor, pri ktorom je vám to nepríjemné a neviete, čo sa bude diať ďalej. Čo sa týka zranenia, zaujímalo ma, čo urobili. Hoci na konci filmu nie sú žiadne titulky, strih, ktorý som videl, bol ohodnotený R podľa MPAA a podľa Rotha nič nezostrihal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close