Starlet Lamine Yamal skóroval za Španielsko, keď Maďarsko a Slovensko dosiahli Euro 2024.

Lamin Yamal v akcii© AFP

Maďarsko a Slovensko si vo štvrtok rezervovali vstupenky na Euro 2024, zatiaľ čo 16-ročný Lamin Yamal opäť skóroval za už kvalifikované Španielsko. Maďari si zabezpečili postup do finále v Nemecku, keď sa vlastným gólom Bulhara Alexa Petkova postaral o remízu 2:2 v Sofii. Hostia potrebovali na kvalifikáciu len bod, no prehrávali 2:1, keď si Petkov v 97. minúte v najdramatickejšom zakončení nechal skĺznuť z hlavy a do vlastnej siete. Maďarskí hráči vybuchli v závere zápasu na prázdnom štadióne od radosti z protestov proti šéfovi Bulharskej futbalovej federácie.

Namiesto toho bulharskí fanúšikovia usporiadali protesty pred štadiónom.

Pri stretoch utrpelo zranenia desať priaznivcov a päť policajtov a polícia použila vodné delá na rozohnanie davov fanúšikov nahnevaných na nedostatočný postup ich národného tímu.

Žreb ich priviedol k 15 bodom zo siedmich zápasov v G-skupine európskej kvalifikácie, o dva pred Srbskom.

Haraszlinovo dvojča

Slovensko v Bratislave zdolalo Island 4:2, keď mu dva góly Lukáša Harasla pomohli postúpiť do finále tretíkrát za sebou.

Maďarsko a Slovensko sa zatiaľ kvalifikovali a pridali sa k hostiteľom Nemecku, Rakúsku, Belgicku, Anglicku, Francúzsku, Portugalsku, Škótsku, Španielsku a Turecku.

V ostatných zápasoch už kvalifikované Španielsko porazilo Cyprus 3:1 vďaka gólu starlet Yamal z piatej minúty.

Yamal sa stal najmladším hráčom a strelcom Španielska v septembrovom kvalifikačnom víťazstve nad Gruzínskom 7:1 a vo štvrtok sa obhodil brankára a skóroval razantným zakončením.

Škótsko, ktoré sa už kvalifikovalo, remizovalo v Tbilisi s Gruzínskom 2:2, keď v 93. minúte vyrovnal Lawrence Shankland.

Srbsko si bude musieť na kvalifikáciu zo skupiny G počkať po tom, čo Čierna Hora zdolala Litvu 2:0.

Gólmi Cristiana Ronalda – jeho 128. reprezentačný zásah v predĺžení svetového rekordu – a Joaa Cancela sa Portugalsko posunulo o osem bodov pred Slovenskom v skupine J výhrou 2:0 nad Lichtenštajnskom vo Vaduze.

READ  Slovensko vs Nórsko: Ako sledovať Skupinu B, živé vysielanie, zoznam kanálov a ďalšie

Ronaldovu šancu vytvoril Diogo Jota krásnym váhovým pasom cez obranu predtým, ako päťnásobný držiteľ Zlatej lopty napálil loptu do siete.

Luxembursko porazilo Bosnu a Hercegovinu 4:1 a vstúpilo do play-off v snahe kvalifikovať sa po kampani, ktorá prekonala očakávania.

Azerbajdžan poľavil v Baku v F-skupine, kde sa už kvalifikovali Rakúsko a Belgicko, k výhre 3:0 nad žalostným Švédskom. Rakúsko zdolalo Estónsko 2:0.

(Tento príbeh nebol upravený zamestnancami NDTV a bol vygenerovaný automaticky zo syndikovaného informačného kanála.)