Veda

Hubbleov teleskop zachytáva obrovské búrky a sopečný mesiac Io

Hubbleov vesmírny teleskop agentúry NASA urobil nové snímky Jupitera 5. až 6. januára 2024, pričom odhalil dynamické vzorce počasia a pozoruhodné búrky ako Veľká červená škvrna a Červená škvrna Jr. Pozorovania sú súčasťou každoročného programu Outer Planets Atmosphere Heritage Programme, ktorý tiež zdôrazňuje… Vulkanická činnosť a povrchové vlastnosti Io. Poďakovanie: NASA, ESA, STScI, Amy Simon (NASA-GSFC)

V atmosfére Jupitera sa zmietajú cyklóny, strih vetra, prudké búrky

Najväčšia a najbližšia z obrovských vonkajších planét, jupiterFarebné oblaky predstavujú neustále sa meniaci kaleidoskop tvarov a farieb. Toto je planéta, kde je vždy búrlivé počasie: cyklóny, anticyklóny, strih vetra a najväčšia búrka v slnečnej sústave, Veľká červená škvrna.

Jupiter nemá pevný povrch a je vždy pokrytý masívnymi čpavkovými ľadovými kryštálovými mrakmi, ktoré sú v atmosfére hlbokej tisícky míľ hrubé len 30 míľ a dodávajú planéte pásový vzhľad.

Pásy sú vytvorené vetrom, ktorý fúka rýchlosťou až 350 míľ za hodinu v rôznych smeroch v rôznych zemepisných šírkach. Svetlejšie sfarbené oblasti, kde atmosféra stúpa, sa nazývajú oblasti. Hlboké oblasti, kde vzduch padá, sa nazývajú pásy. Keď sa tieto protichodné prúdy vzájomne ovplyvňujú, objavujú sa búrky a turbulencie.

Hubble sleduje tieto dynamické zmeny s bezprecedentnou jasnosťou každý rok a vždy existujú nové prekvapenia. Množstvo veľkých búrok a malých bielych oblakov na najnovších snímkach Hubbleovho teleskopu je dôkazom toho, že v atmosfére Jupitera práve prebieha veľká aktivita.

Obrázok kompasu Jupitera z Hubbleovho teleskopu 2024

Jupiter je pruhovaný hnedooranžovými, svetlohnedými, jemne žltými a krémovými pruhmi. Niekoľko veľkých búrok a malých bielych oblakov narúša planétu. Najväčšia búrka, Veľká červená škvrna, je najvýraznejším prvkom v ľavej dolnej tretine tejto scény. Pod tým vpravo je menšia červená anticyklóna, Red Spot Jr. Ďalšia malá červená anticyklóna je viditeľná v hornej časti stredu obrazu. V pravej hornej časti stredu na pravom obrázku je vedľa seba viditeľná dvojica búrok: tmavočervená cyklóna v tvare trojuholníka a červená anticyklóna. Jupiterov malý mesiac Io je na úplne ľavom okraji snímky. Pestrá oranžová farba je miestom, kde sa na povrchu Io objavujú ložiská sopečného výlevu. Poďakovanie: NASA, ESA, Amy Simon (NASA-GSFC)

Hubbleov vesmírny teleskop sleduje búrlivé počasie na Jupiteri

Obrovská planéta Jupiter v celej svojej pruhovanej kráse je opäť videná NASA'S Hubblov vesmírny teleskop Na týchto najnovších snímkach, ktoré vznikli 5. až 6. januára 2024, sú zachytené obe strany planéty. Hubbleov teleskop každý rok monitoruje Jupiter a ďalšie vonkajšie planéty slnečnej sústavy Outer Planets Atmosphere Legacy Program (OPAL), Je to preto, že tieto veľké svety sú obklopené mrakmi a oparom generovaným prudkým vetrom, ktorý vytvára kaleidoskop neustále sa meniacich vzorcov počasia.

[left image] , Klasická Veľká červená škvrna, ktorá je dostatočne veľká na to, aby pohltila Zem, je výrazne viditeľná v atmosfére Jupitera. Vpravo dole, v južnejšej zemepisnej šírke, je objekt niekedy nazývaný Red Spot Jr. Táto anticyklóna bola výsledkom zlúčenia búrok, ktoré sa vyskytli v rokoch 1998 a 2000, a prvýkrát sa objavila červená v roku 2006 a potom sa v nasledujúcich rokoch vrátila do svetlobéžovej. Tento rok je opäť o niečo viac do červena. Zdroj červenej farby nie je známy, ale môže zahŕňať rôzne chemické zlúčeniny: síru, fosfor alebo organické látky. Červená škvrna Jr., ktorá zostáva vo svojich pruhoch, ale pohybuje sa v opačných smeroch, prechádza cez Veľkú červenú škvrnu približne každé dva roky. Ďalšia malá červená anticyklóna je viditeľná na ďalekom severe.

[right image] – Búrková aktivita je viditeľná aj na opačnej pologuli. Dvojica búrok, tmavočervená cyklóna a červená anticyklóna, sú viditeľné vedľa seba vpravo od stredu. Vyzerajú tak červené, že sa na prvý pohľad zdá, akoby si Jupiter odhryzol kožu z kolena. Tieto búrky sa pohybujú v opačných smeroch, čo naznačuje striedanie systémov vysokého a nízkeho tlaku. V prípade cyklónu je na okrajoch vydutina a v strede klesajú oblaky, čím sa čistí atmosférický opar.


Poďakovanie: Goddard Space Flight Center NASA, hlavný tvorca: Paul Morris

Očakáva sa, že búrky sa budú navzájom zrážať, pretože ich opačné rotácie v smere a proti smeru hodinových ručičiek ich tlačia vedľa seba. „Mnoho veľkých búrok a malých bielych oblakov je charakteristickým znakom množstva aktivít, ktoré sa práve teraz odohrávajú v atmosfére Jupitera,“ povedala vedúca projektu OPL Amy Simonová z Goddard Space Flight Center NASA v Greenbelte, Maryland.

Na ľavom okraji snímky je najvnútornejší Galileov mesiac Io – ktorý je napriek svojej malej veľkosti (len o niečo väčší ako Mesiac Zeme) vulkanicky najaktívnejším telesom v slnečnej sústave. Hubbleov teleskop rieši nánosy sopečného odtoku na povrchu. Citlivosť Hubbleovho teleskopu na modré a fialové vlnové dĺžky jasne odhaľuje zaujímavé povrchové rysy. NASA v roku 1979 námorník 1 Kozmická loď objavila Io vzhľad podobný pizze a vulkanizmus, čo prekvapilo planetárnych vedcov, pretože je to taký malý mesiac. Hubble nadviazal tam, kde Voyager skončil, a rok čo rok sledoval nepokojného Io.

READ  Neúplné údaje môžu potenciálne spôsobiť nárast prípadov COVID v USA, pretože pozornosť sa presúva na čísla infekcií


Snímky Hubbleovho vesmírneho teleskopu použité v tejto animovanej vedeckej vizualizácii predstavujú úplnú rotáciu obrovskej planéty Jupiter. Toto nie je film v reálnom čase. Namiesto toho bola na guľu fotomapovaná farebná snímka planéty z Hubbleovho teleskopu, urobená 5. až 6. januára 2024, a potom sa model v animácii otočí. Skutočná rýchlosť rotácie planéty je asi 10 hodín, čo sa dá ľahko vykresliť sledovaním Veľkej červenej škvrny pri každej kompletnej rotácii. Hubbleov teleskop každoročne pozoruje Jupiter a ďalšie vonkajšie planéty slnečnej sústavy v rámci programu Outer Planet Atmospheres Legacy Program (OPAL). Poďakovanie: NASA, ESA, Amy Simon (NASA-GSFC), Joseph DePasquale (STScI)

Hubbleov vesmírny teleskop funguje už viac ako tri desaťročia a naďalej prináša prelomové objavy, ktoré formujú naše základné chápanie vesmíru. Hubbleov teleskop je projekt medzinárodnej spolupráce medzi NASA a ESA (Európska vesmírna agentúra, Ďalekohľad riadi Goddard Space Flight Center NASA v Greenbelte v štáte Maryland. Goddard tiež vykonáva misie so spoločnosťou Lockheed Martin Space v Denveri v štáte Colorado. Space Telescope Science Institute (STScI) v Baltimore, Maryland, vedie pre NASA vedecké operácie Hubble a Webb. STSCI prevádzkuje pre NASA Asociácia univerzít pre výskum astronómie vo Washingtone, D.C.

Jupiter opel 2024

Táto 12-panelová séria snímok z Hubbleovho vesmírneho teleskopu, urobená 5. – 6. januára 2024, predstavuje snímky úplnej rotácie obrovskej planéty Jupiter. Veľkú červenú škvrnu možno použiť na meranie skutočnej rýchlosti rotácie planéty približne 10 za hodinu. Najvnútornejší galilejský satelit Io je videný v niekoľkých snímkach, pričom jeho tieň prechádza cez vrcholy Jupiterových mrakov. Hubbleov teleskop každoročne pozoruje Jupiter a ďalšie vonkajšie planéty slnečnej sústavy v rámci programu Outer Planet Atmospheres Legacy Program (OPAL). Poďakovanie: Amy Simon (NASA-GSFC)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close