Shiffrinová dominuje v prvej jazde slalomu Svetového pohára v Rakúsku a vedie americkú tímovú kolegyňu Moltzanovú

Slovenka Petra Vlová spomaľuje počas pretekov Svetového pohára žien v alpskom slalome v rakúskom Lienzi v piatok 29. decembra 2023. (AP Photo/Giovanni Auletta)

LIENS, Rakúsko (AP) – Mikaela Shiffrinová ovládla piatkovú úvodnú jazdu slalomu žien Svetového pohára nad americkou tímovou kolegyňou Paulou Moltzanovou a získala svoje druhé víťazstvo v priebehu dvoch dní.

Shiffrinová, ktorá vyhrala obrovský slalom na tom istom kopci, mala bezchybnú jazdu na trati Schlossberg a v posledných pretekoch Svetového pohára v roku 2023 viedla pred Moltzana o 1,14 sekundy.

Tretia bola švédska lyžiarka Anna Sven Larssonová so ziskom 1,32 bodu.

„Mala som dobrý pocit,“ povedala Shiffrinová, ktorá zavŕšila 56. slalomové víťazstvo zo 107 štartov.

Shiffrin sa na štvrtkovom pretekoch GS dostal do veľkého náskoku a konzervatívnou druhou jazdou si vyslúžil svoje rekordné 92. víťazstvo v kariére.

„Dnes to bol určite tlak,“ povedala Shiffrinová. „Posledné štyri dni som trénoval a potom som včera prišiel rovno na preteky, takže viem, že dnes to bude šesť dní po sebe a bude to trochu únavné. Chcel som sa však na lyžiach dostať do pohody.

Moltsenová, ktorá predstihla Shiffrinovú o 0,07, zaznamenala najrýchlejší čas v úvodnom segmente, ale polovica jej jazdy sa spomalila, keď sa oprela dozadu a jej špičky lyží vyleteli do vzduchu.

Shiffrinová a Moltzan skončili pred rokom 1:2 v slalome v ďalšom rakúskom stredisku — Semmering. Bol to prvý takýto výsledok pre Američanky po viac ako 51 rokoch.

Shiffrovej hlavná súperka v slalome, olympijská víťazka Petra Valhová, zabehla v piatok v druhej etape 2,41. Vlhová prišla zozadu, aby minulý týždeň vo Francúzsku zdolala Shiffrinovú v nočnom slalome.