Ekonomika

India mala dobrú pozíciu na to, aby ukradla pochod na Čínu – ale neinvestovala do svojho ľudského kapitálu

In Čínske hľadanieJohn Carver opisuje, ako Peking počas studenej vojny ťažil z veľkej časti technologického know-how Sovietskeho zväzu a uvoľneného prístupu k duševnému vlastníctvu.

To umožnilo Číne vybudovať priemyselnú kapacitu a ako prvá to naplno využila, keď bola v roku 2001 prijatá do Svetovej obchodnej organizácie.

Socialistické Naí Dillí dostalo určitú pomoc z Moskvy, ale nikdy nie takú, ako komunistický Peking.

India tiež kvôli chybným krokom Nehrua a Gándhího nikdy nerozvinula významnú priemyselnú infraštruktúru (okrem silného automobilového sektora) ani vývozný zvyk. Platenie pracovných miest.

Ale dôvod, prečo čínska ekonomika predbehla indickú, môže byť zásadnejší. Modi, ktorý pracoval v MMF a Svetovej banke, sa domnieva, že kľúčový rozdiel je v tom, že Čína investovala do svojich ľudí viac ako India.

Poukazuje na to, že každý skok v ekonomickom raste na celom svete od priemyselnej revolúcie bol sprevádzaný zvýšenými investíciami do ľudského kapitálu a zvyšujúcim sa percentom žien v pracovnej sile.

Agrárne reformy zabezpečili, že Číňania boli lepšie živení, čo viedlo k predĺženiu priemernej dĺžky života takmer na úrovni všeobecného zdravia a štandardy vzdelávania sa výrazne zlepšili v rokoch, odkedy Peking začal otvárať svoju ekonomiku.

„Po čínskej revolúcii nastala väčšia rovnosť v zdravotníctve a vzdelávaní,“ hovorí Dr Manoj Joshi z Observer Research Foundation, think tanku v Naí Dillí. „V Indii, najmä kvôli kastovému systému, veľká časť ľudí zaostáva.“

sú tam. V Indexe ľudského kapitálu Svetovej banky pre rok 2020, ktorý meria výsledky v oblasti zdravia a vzdelávania na stupnici od 0 do 1 – Čína dosiahla skóre 0,65 (porovnateľné s bohatými krajinami ako Slovensko) a India dosiahla skóre 0,49 (horšie ako Keňa).

Jedným z najväčších rozdielov medzi týmito dvoma krajinami je účasť žien na pracovnej sile.

READ  Ukrajine sa rýchlo kráti čas – Putin to musí vedieť

V Číne pracuje 62 percent žien v produktívnom veku v porovnaní s menej ako 24 percentami v Indii. Toto percento sa v posledných rokoch skutočne znížilo a teraz je nezvyčajne nižšie ako v Saudskej Arábii.

Ekonómovia sa domnievajú, že k problému prispieva kombinácia faktorov, ako sú sociálne normy a rastúce rodinné bohatstvo.

India hrala dobre so svojimi masívnymi investíciami do dopravnej infraštruktúry a digitalizácie. Nedávny pokrok v týchto oblastiach je skutočne pôsobivý.

Ale v konečnom dôsledku sú to dva rôzne spôsoby spájania ľudí. Aby bolo možné využiť všetky výhody, pripojení ľudia by mali byť zdraví a dobre vzdelaní. A čo viac, na ich používanie sa musí postaviť celá populácia – nielen polovica.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close