Veda

Inteligentnejší, než sa predtým myslelo – Vedci odhaľujú prekvapivo sofistikované stvorenie neandertálcov

Kamenný nástroj bol zapichnutý do rukoväte z tekutého bitúmenu zmiešaného s 55 percentami okru. Už nie je lepkavý a dá sa s ním ľahko manipulovať. Poďakovanie: Patrick Schmidt

Analýza 40 000 rokov starých nástrojov odhalila prekvapivo sofistikovanú úroveň konštrukcie.

Tím výskumníkov zistil, že neandertálci vyrábali kamenné nástroje pomocou sofistikovaného viaczložkového lepidla. Objav, najstarší známy príklad takýchto pokročilých lepidiel v Európe, ukazuje, že títo raní ľudskí príbuzní mali oveľa väčšiu intelektuálnu a kultúrnu vyspelosť, než sa doteraz predpokladalo.

Práca, zaznamenaná v denníku vedecký pokrokZapojili sa do nej výskumníci z New York University, University of Tübingen a Národného múzea v Berlíne.

Technologické inovácie neandertálcov

„Tieto prekvapivo dobre zachované nástroje vykazujú technologické riešenie, ktoré je v podstate podobné príkladom nástrojov vyrobených raným moderným človekom v Afrike, ale presný recept odráža neandertálske ‚točenie‘, ručné Rukoväť zariadenia je výroba,“ hovorí. Radu Iovita. , docent v r New York UniversityCentrum pre štúdium ľudského pôvodu.

Výskumný tím pod vedením Patricka Schmidta zo sekcie včasného praveku a kvartérnej ekológie Univerzity v Tübingene a Ewy Dutkiewiczovej z Múzea prehistórie a ranej histórie Národného múzea v Berlíne opätovne preskúmal predchádzajúce objavy z Le Moustier, archeologické nálezisko. Francúzsko, ktoré bolo objavené začiatkom 20. storočia.

Mikrosnímka zobrazujúca známky opotrebovania na zariadení

Mikrofotografia zobrazujúca známky opotrebovania na nástroji používanom neandertálcami počas stredného paleolitu. Umiestnenia mikrografií na umeleckom diele sú na obrázku zobrazené červenou farbou (vľavo hore). A) Nalešte alebo nalešte aktívny okraj rukoväte nástroja. B) Vyleštite farebné škvrny v oblasti lepidla. c) Hrebene medzi konkávnymi povrchmi, ktoré vznikli odstránením kúskov kameňa, ktoré boli odstránené a nie prirodzene opotrebované. d) Tupý alebo opotrebovaný hrebeň v oblasti uchopenia, ktorá bola pokrytá lepiacim materiálom. Porovnanie bodov (c) a (d) ukazuje, že opotrebovaná oblasť je v oblasti pokrytej navrhnutou lepiacou rukoväťou. Obrázky sú uvedené v mikrónoch. Kredit: Kresba D. Greinert, Staatliche Museum zu Berlin

Kamenné nástroje z Le Moustier, ktoré používali neandertálci v období stredného paleolitu pred 120 000 až 40 000 rokmi, sú uložené v zbierke Múzea praveku a ranej histórie v Berlíne a predtým neboli podrobne preskúmané. Nástroje boli znovu objavené počas internej kontroly zbierky a bola uznaná ich vedecká hodnota.

READ  Raketa Atlas 5 späť na štartovacom ramene pre misiu národnej bezpečnosti - Spaceflight Now

„Tovar bol od 60. rokov 20. storočia individuálne zabalený a izolovaný,“ hovorí Dutkiewicz. „V dôsledku toho boli priľnavé zvyšky organického materiálu veľmi dobre zachované.“

objavovanie starých technológií

Vedci objavili stopy zmesi okru a bitúmenu na niekoľkých kamenných nástrojoch, ako sú škrabky, vločky a čepele. Okr je prirodzene sa vyskytujúci zemný pigment; Bitúmen je súčasťou asfaltu a možno ho vyrobiť zo surovej ropy, ale prirodzene sa nachádza aj v pôde.

„Prekvapilo nás, že obsah okru bol viac ako 50 percent,“ hovorí Schmidt. „Je to preto, že na vzduchu sušený bitúmen možno použiť ako lepidlo bez akejkoľvek zmeny, ale keď sa pridá také veľké množstvo okru, stratí svoje lepiace vlastnosti.“

On a jeho tím skúmali tieto materiály v ťahových skúškach – ktoré sa používajú na určenie pevnosti – a inými opatreniami.

tekutý bitúmen a zemný pigment okr

Tekutý bitúmen a zemitý pigment okr pred zmiešaním. Poďakovanie: Patrick Schmidt

„Iné to bolo, keď sme použili tekutý bitúmen, ktorý naozaj nie je vhodný na lepenie. Ak sa pridá 55 percent okru, vytvorí sa pružná hmota,'' hovorí Schmidt.

Zmes bola dostatočne lepkavá, aby udržala prilepený kamenný nástroj, ale nelepila sa na ruky, čím sa stala vhodným materiálom na rukoväť.

význam zistení

V skutočnosti mikroskopické skúmanie značiek opotrebovania na týchto kamenných nástrojoch odhalilo, že lepidlá na Le Moustierových nástrojoch boli použité týmto spôsobom.

„Nástroje ukázali dva typy mikroopotrebenia: jedným je typický lesk na ostrých hranách, ktorý je zvyčajne spôsobený prácou s inými materiálmi,“ vysvetľuje Iovita, ktorý vykonal túto analýzu. „Druhým je lesklý lesk rozmiestnený po predpokladanej ručnej časti, ale nie inde, čo sme interpretovali ako výsledok oderu od okru v dôsledku pohybu nástroja v rukoväti.“

READ  USA Covid-19: Štáty teraz prijímajú ďalšie pravidlá, keď „je celá krajina ohniskom infekcie koronavírusmi“

Dôsledky pre ľudskú evolúciu

Používanie lepidiel obsahujúcich viacero zložiek, vrátane rôznych lepkavých látok, ako sú živice stromov a okra, bolo prvýkrát známe moderným ľuďom, homo sapiensv Afrike, ale nie od skorších neandertálcov v Európe. Celkovo sa vývoj lepidiel a ich použitie pri výrobe nástrojov považuje za najlepší materiálny dôkaz kultúrneho vývoja a kognitívnych schopností raných ľudí.

„Adhézia zlúčenín sa považuje za jeden z prvých prejavov moderných kognitívnych procesov, ktoré sú aktívne aj dnes,“ hovorí Schmidt.

Autori vysvetľujú, že v oblasti Le Moustier sa oker a bitúmen museli zbierať zo vzdialených lokalít, čo znamenalo veľa úsilia, plánovania a cieleného prístupu.

„S prihliadnutím na celkový kontext objavov sa domnievame, že tento adhezívny materiál vyrobili neandertálci,“ uzavrel Dutkiewicz.

„Naša štúdia ukazuje, že skorý Homo sapiens v Afrike a neandertálci v Európe mali podobné myšlienkové vzorce,“ hovorí Schmidt. „Ich lepiace technológie sú rovnako dôležité pre naše chápanie ľudskej evolúcie.“

Odkaz: „Mousterian type site dokumentuje komplexné poznanie a vysoké investície do zložených lepidiel na báze okru“ od Patricka Schmidta, Radu Iovita, Armelle Charry-Duhaut, Günthera Möllera, Abe Namena a Ewy Dutkiewicz, 21. februára 2024, vedecký pokrok,
DOI: 10.1126/sciadv.adl0822

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close