Svet

Iránske prenasledovanie bahájov bolo označené za zločin proti ľudskosti správy

Nová správa uvádza, že menšinová skupina čelí „spektru zneužívania“, vrátane svojvoľného zatýkania a konfiškácie majetku.

Prenasledovanie iránskej bahájskej menšiny bolo označené za „zločin proti ľudskosti“.

Human Rights Watch a správa Najväčšia iránska nemoslimská menšina čelí od islamskej revolúcie v roku 1979 „spektru zneužívania“, uviedla v pondelok. Mimovládna organizácia so sídlom v New Yorku navrhla, že prípad patrí pod jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu (ICC).

HRW uviedla, že prenasledovanie bahájov zahŕňalo svojvoľné zatýkanie, konfiškáciu majetku, obmedzovanie školských a pracovných príležitostí a právo na dôstojný pohreb.

„Kumulatívnym účinkom desaťročí systematickej represie zo strany úradov je úmyselné a vážne pozbavenie základných práv bahájov a zločin proti ľudskosti,“ uvádza sa v správe.

HRW tvrdí, že jej právo patrí do jurisdikcie ICC ako úmyselné a prísne pozbavenie základných práv v rozpore s medzinárodným právom z národných, náboženských alebo etnických dôvodov.

Zistenia správy sa opierali o rôzne zdroje vrátane vládnej politiky, súdnych dokumentov a rozhovorov s bahájmi v Iráne aj mimo neho.

Podľa HRW, zatiaľ čo závažnosť porušovania práv bahájov sa „v priebehu času mení“, prenasledovanie komunity je neustále a „ovplyvňuje takmer každý aspekt súkromného a verejného života bahájov“.

„V posledných rokoch sa iránske úrady zamerali na bahájov, keď brutálne potláčali rozsiahle protesty požadujúce zásadné politické, ekonomické a sociálne zmeny v krajine,“ uvádza správa.

„Úrady vykonali razie v bahájskych domoch, zatkli desiatky bahájskych občanov a predstaviteľov komunít a skonfiškovali majetok patriaci bahájom.“

Správa tvrdí, že Irán má „extrémne nepriateľstvo voči vyznávačom bahájskej viery“ a že represia voči menšinám je zakotvená v iránskych zákonoch a oficiálnej vládnej politike.

„Iránske úrady zbavujú bahájov ich základných práv v každom aspekte života nie kvôli ich činom, ale preto, že patria k náboženskej skupine,“ povedal Michael Page, zástupca riaditeľa HRW pre Blízky východ.

READ  Queensland čelí životu nebezpečným bleskovým povodniam v dôsledku extropického cyklónu Jasper

„Zvýšenie medzinárodného tlaku na Irán, aby ukončil tento zločin proti ľudskosti, je kritické.“

Predpokladá sa, že je to prvýkrát, čo popredný medzinárodný orgán označil zaobchádzanie Iránu s bahájmi za zločin proti ľudskosti. Na rozdiel od iných menšín, baháji nemajú svoju vieru uznanú iránskou ústavou a nemajú výhradu v parlamente.

Nie je známe, koľko členov komunity je v Iráne, ale aktivisti sa domnievajú, že ich môže byť o niekoľko stotisíc viac.

Ako náboženská menšina, ktorú iránska ústava neuznáva, HRW uviedla, že bahájom sa zakazuje slobodne sa modliť, dokonca aj v súkromí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close